Americký nízkorozpočtový film Blair Witch Project (u nás promítán jako „Záhada Blair Witch“) se v roce 1999 takřka přes noc zařadil mezi kultovní díla. Dočkal se i pokračování, byť s úspěchem daleko menším. Prostý děj se točil kolem fiktivního prokletého lesa u vesnice Burkittsville v Marylandu. Mizející lidé, čarodějnická kletba, podivný příběh stu dentů – to vše přilákalo do kin miliony diváků. A přitom podobné prokleté lokality, ty opravdické, existují i jinde ve světě. Jedno takové místo jsme objevili i u nás. Z pochopitelných důvodů budeme jeho identitu uchovávat raději v anonimitě, navíc se tento les nachází v chráněné krajině.

V českém Burkittsvillu sice žádná čarodějnice nepůsobila, ale v 18. století tu žil podivín Hiesel – Hannes. Vlastnil hermetickou literaturu a čarodějnickou zaklínací knihu. Údajně vyvolával démony zla. V roce 1791 se mu podařilo přivábit ďábla jménem Abadon, který se stal jeho služebníkem. Několikrát tvrdil, že dokáže vyrobit lektvar, po němž se člověk promění ve vlka nebo v zajíce, jenom prý k tomu potřebuje lidskou krev. V roce 1794 z přilehlých samot zmizely dvě dívky a jejich těla se nikdy nenašla, ani kosterní pozůstatky. Kraj byl obestřen strachem a lidé se tu báli chodit.

Když venkovský čaroděj zemřel, kněz, páter Weiss, mu nechtěl vystrojit pohřeb ve zdejším kostelíku, ale po nátlaku z děkanství tak učinil. Zakrátko byl přeložen do jiných končin a zemřel za podivných okolností. Později byl hřbitov zrušen a ostatky přemístěny jinam. Tehdy kletba znovu ožila, s kostmi se podle pověry nemělo hýbat. A skutečně, v roce 1980 došlo v blízké vsi k tragédii, k brutální vraždě. V roce 1983 se u bývalého hřbitova začaly zjevovat podivné stíny, rok poté spáchal jeden ze zdejších lidí sebevraždu. Žena hajného se utopila o dovolené v rybníce na Moravě a v roce 1990 se u vsi přihodila vážná dopravní nehoda na zcela přehledném úseku. Bilance: dva mrtví a dva těžce zranění. O tři roky později se na okraji lesa zastřelil mladý muž a při autonehodě zahynul někdejší pohraničník. Zatím poslední událost se přihodila přímo na místě, kde stávala Hieselova chatrč. V roce 1997 se tu vážně zranil turista, který později v nemocnici zemřel.

Začal snad po staletích „úřadovat“ duch rozzlobeného čaroděje? Mstí se nevinným lidem za to, že zrušili místo jeho posledního odpočinku? Nebo jde jen o pouhé shody náhodných událostí, co myslíte?
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459239
DnesDnes414
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2365
Tento měsícTento měsíc10185

Partnerské weby

apartman banner