Policie bere podobná tvrzení jako výmluvy. Ale přesto se staly. V roce 1987 se Kanaďan K. Parks, náměsíčník, uprostřed noci zdvihl, sedl si do auta a dojel více jak dvě desítky kilometrů k domu rodičů své ženy. Tam tiše otevřel dveře, nožem podřízl tchyni a polštářem udusil tchána. Pak rozsvítil světlo a bloumal po domě. Světlo přitáhlo pozorn ost sousedů a ti zavolali policii. Když přijela hlídka, zjistila, že muž vlastně spí. Jakmile se vzbudil, nechápal, co se stalo.

Jiný Kanaďan se o deset let později změnil v nelítostného spícího vraha. Stalo se tak po autohavárii, při které přišel o manželku a to u něj vyvolalo deprese,. Jako náměsíčný po nocích přepadal chodce. Tři oběti zabil, dvě přežily.

Před osmi lety zabil náměsíčný Angličan v Petersfeeldu čtyři lidi, včetně dvou svých přátel. Pak si lehl do postele a ráno, když ho policie vzbudila, si nic nepamatoval.

Takových případů je více. A vědci se dohadují, co se to vlastně děje. Nejvíce prosazovaná verze uvádí, že během náměsíčnosti si člověk může přisoudit vlastnosti, které v normálním stavu nemá. Na povrch mohou vystoupit ty, které máme v genech po předcích, ale zahladila je civilizace. Náměsíčný člověk podle přístrojů totiž skutečně spí. Encefalograf zaznamenává běžný rytmus spánku a člověk nereaguje na vnější podněty. Zornice očí jsou zúžené, nevnímají. Tím, že jsou „vypnuté“ určité funkce mozku, mohou do popředí vystoupit jiné, potlačené.

Náměsíčnost přitom může být dědičná – je to ovšem předpoklad, jasně to potvrzeno zatím není, i když některé odchylky v genech tomu napovídají. Ale jak tuto nemoc léčit, vědci zatím nevědí. Každým dnem se proto někdo může stát dalším spícím vrahem.
(ksa)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452642
DnesDnes549
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden549
Tento měsícTento měsíc3588

Partnerské weby

apartman banner