V Kostarice jsou od konce 19. století známy zvláštní kamenné koule. Většina jich byla objevena až v 20. století, kdy ve větší míře začalo mýcení džungle na banánové plantáže. Dosud je známo přes 300 koulí , největší má průměr přes 2 metry a váží asi 16 tun.

John Hoopes z kansaské univerzity zveřejnil výsledky svého studia těchto zvláštních artefaktů. Podle něj začaly místní kultury první koule zhotovovat kolem roku 600 n. l., většina z nich pochází až z doby po roce 1000, ale vznikly ještě před dobytím země Španěly. Nicméně tato data se opírají o doprovodné nálezy, organické látky (datované radiokarbonem) nebo zbytky keramiky (datované podle stylu), které byly nalezeny spolu s koulemi.
Tyto artefakty ale mohly na jednom místě (i vzhledem ke své hmotnosti) přetrvávat po staletí, jedná se proto o horní hranici, která uvádí, kdy naposled se místní obyvatelé koulemi „zabývali“.

Koule k sobě přitahují spekulace, záhadology i šarlatány, takže v pseudovědeckých materiálech se lze dočíst například o jejich spojení se Stonehenge či sochami z Velikonočního ostrova, pokud se autoři spekulací neodvážou ještě víc a nezamíchají do výkladu Atlantidu či mimozemšťany.

Hoopes uvádí, že spojení koulí s místními předkolumbovskými kulturami je jednoznačné, i když po pravdě řečeno nevíme, proč tehdejší lidé koule vyráběli. V této oblasti nebylo před Kolumbem známo písmo, o koulích se nezmiňují ani žádné místní mýty a legendy (vyjma těch, které archeologům stejně nepomohou, třeba že uvnitř každé koule je kávové zrno – káva přirozeně nebyla v předkolumbovské Americe známa).

Co se týče samotné výroby koulí, zde žádný problém asi není. Koule vznikly úpravou kamene (jsou z různých čedičů, vápenců a pískovců) kamennými nástroji, otloukáním a broušením. Na některých z nich se dodnes nacházejí stopy těchto úderů.
(han)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452620
DnesDnes527
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden527
Tento měsícTento měsíc3566

Partnerské weby

apartman banner