Rod pánů z růže byl rodem velmi tajemným. Rožmberkové byli mocní, rozpínaví, ovládali celé jižní Čechy a byli nebezpečnými soupeři českých králů. Měli neuvěřitelné štěstí? Možná ano, snad přímo z přísl ovečného pekla!

Rožmberk, původně gotický hrad, dal vybudovat Vítek, jakýsi praotec rodu. Později byl přestavěn na zámek, publicitu mu zajistila pověstná bílá paní. Nás by mohl zajímat její zámecký portrét. Podle některých badatelů je v něm zakódováno důležité sdělení - absolutní pravda, energeticky čistý proud. Neopatrnému může šeredně ublížit, jako se to stalo v devadesátých letech záhadoložce, která se pokoušela rožmberský kryptogram rozšifrovat.

Vítkovcům patřil i Vítkův kámen, pozoruhodný strážný hrad, který je dnes už pouhým torzem. Český Krumlov byl přeměněn na rozsáhlý zámecký komplex, také býval hradem. Má pět nádvoří, magický pentagram hraje na zámku důležitou roli. Vilém z Rožmberka prý sebral mágovi Johnu Dee tajemné černé zrcadlo Aztéků, když musel uprchnout z Čech do Anglie. Černé zrcadlo můžeme vidět ve zdejším sále na malbě Josefa Lederera. Podivné je, že stejné zrcadlo se objevuje ještě na počátku 20. století na vimperském panství. Jeho majitel s ním dovedl manipulovat, odkud ale znal návod?

Ve Vyšším Brodě je pochován poslední příslušník slavného rodu, Petr Vok. V klášterní hrobce prý šlechtici neleží v klasických rakvích, ale sedí v křeslech. Podobný rituál praktikovali i příslušníci některých tajných společností, spřízněných s templáři. Jejich následovníci údajně prosadili udělení Řádu zlatého rouna panu Vilémovi za zásluhy a služby Španělsku. Byla to jen zástěrka? Nebo jim odevzdal ono černé zrcadlo? Zástupci španělské koruny s ním skutečně vyjednávali v Praze, ale o čem, to nikdo neví. V Českém Krumlově se také nalézaly zajímavé středověké hroby, údajně upírské a čarodějnické. Proč se panovníci vlastně báli vlivu Rožmberků?
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455433
DnesDnes12
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3340
Tento měsícTento měsíc6379

Partnerské weby

apartman banner