Největší planetou naší sluneční soustavy je Jupiter. A navíc je také nejjasnější oběžnicí. Pokud máte doma dalekohled a je jasná noc, můžete spatřit jeho rudou skvrnu, která v naší sluneční soustavě nemá obdobu. Ale napřed si připomeňme pár zákla dních faktů.

Jupiter je mezi planetami gigant, je desetkrát větší než Země. A na pozadí planety je jasně viditelná rudá skvrna. Podle vědců je Jupiter masa zmrzlých plynů, která je obklopena mraky, jejich složení vylučuje přítomnost života... Což je ale diskutabilní. Ano, dejme tomu, že vylučuje přítomnost života v té formě, v jaké ho známe tady na Zemi. Ale neexistuje jiná forma života?

Skvrna se nachází poblíž ledového rovníku Jupitera a podle těch, kteří se domnívají, že dokáží takové věci změřit, pokrývá plochu o rozloze dvou a půl milionu kilometrů. Což by znamenalo, že tato jediná skvrna na Jupiteru je větší než všechny kontinenty Země dohromady. Ale z čeho se skládá?

Oficiální názor zní, že se jedná o gigantickou bouři. Ale co když je to nějaká substance, která se tam srazila? Nebo dokonce nějaká forma života, které vyhovuje mrazivá atmosféra?

Záhad je více. Planeta rotuje a otáčí se kolem své osy každých deset hodin... ale obří rudá skvrna se neotáčí. Tedy na Jupiterově nebi je něco, obrovský rudý ovál, který je zafixován směrem k nám. A máme tady další záhadu vesmíru. Je docela možné, že se lidem jednou podaří pořídit fotografii z místa vně naší planety a najdou odpověď na velkou záhadu největší planety sluneční soustavy.
(kýr)

FOTO: JUPITER - AUTOR: NASA
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457780
DnesDnes211
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden906
Tento měsícTento měsíc8726

Partnerské weby

apartman banner