Tajné nacistické zbraně jsou věčným tématem záhadologů a historiků. Existovaly ale i lokality, o které se po válce téměř nikdo nezajímal.
Středočeská Příbram je dnes poměrně klidným městem na úpatí Brdských hor, chráněna mocnou Svatou horou. V minulosti byla Příbram důležitým královským horním městem, těžily se tu stříbrné, olověné a uranové rudy. Za 2. světové války tu bylo docela živo.

Nejdříve si odskočíme za hranice. V „privilegovaném“ koncentračním táboře Dora se vyráběly součástky do raket, mezi zdejšími zajatci byli i Češi. Prostor podléhal zvláštním předpisům, dokonce i příslušníci SS měli cenzurovanou poštu a bez propustky nesměli nikam odejít. Součástky do raket V1, V2 se vyráběly i v okupovaném území, v Čechách a na Moravě. Ambiciózní Rolf Engel měl pro SS cenu zlata. Dostal za úkol zřídit konkurenční tajný výzkumný ústav pro raketové inženýrství – a hlavně něco geniálního vymyslet. Něco, s čím by trumfnul von Brauna a jeho tým. Ústav sídlil v polském Grossendorfu (polsky Lemba). Před koncem války se rozhodl v divizi Waffen Union ke geniálnímu triku, zřídil nový ústav v Příbrami. Měl tu své lidi, dílny a tajné úkryty v podzemí rudných dolů. Údajně se chystal z říšské pokladny vytáhnout pořádný balík peněz. Do akce byl zasvěcen i generální ředitel a všichni ti, kteří si chtěli „přivydělat“. Podmínkou byla naprostá mlčenlivost a loajalita.

Po skončení války se v Příbrami objevilo speciální ruské komando, dokonce na čas nechalo uzavřít některé štoly na dole Anna. Pátrali tu i záhadní „turisté“, ale zdá se, že nikdo nic zajímavého neobjevil. I když se mezi horníky ještě v roce 1947 vyprávělo o autech, odvážejících bedny a pytle z tehdejšího březohorského revíru. Jak to ale bylo doopravdy, to dnes už nikdo neví.
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457794
DnesDnes225
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden920
Tento měsícTento měsíc8740

Partnerské weby

apartman banner