Je snad celý vesmír jakýmsi ohromným hudebním nástrojem? Kdo by mu však dal noty? Tyto otázky si položili astronomové poprvé před 30 lety, když zjistili, že planety, které zkoumali, vibrují. Jednotlivé planety mají svou specifickou melodii a navíc každá z nich vibruje podle určit ého čísla.

 Tak například Slunce vibruje jako ohromný instrument s dobře vyladěnými tóny. Letos vědci zaznamenali zvukové vibrace hvězdy vzdálené 130 milionů světelných let. Vydává spíše hluboké zvuky. A podobné jsou zaznamenávány i z jiných hvězd. To, že planety vydávají tóny, však věděl už v dávných dobách slavný matematik Pythagoras. Jenom to nemohl vědecky prokázat.

Jedna z jeho teorií hovořila o tom, že každá planeta, rostlina, zvíře, nerost, prostě cokoli stvořené přírodou vysílá svou jedinečnou melodii. V průběhu vyučování dokonce zpíval uklidňující melodie svým žákům, tyto melodie byly prý v souladu s vesmírnými zákony. Jeho žáci možná i díky tomu byli jen zřídka nemocní. Idea, že hudba léčí, je známá už po tisíciletí. Nada Brahma nebo-li bůh je hudba, prohlašovali už Hindové.

Někteří vědci začínají věřit, že zvuk a vibrace tvarují strukturu hmoty. Zajímavý experiment provedl v 60. letech Švýcar Hans Jenny. Experimentálně ověřil na obyčejných pilinách a zrnkách prachu, jak reagují na hudební tóny. K jeho velkému překvapení se za chvíli začaly formovat do symetrických vzorců připomínajících tibetské mandaly, některé zase vytvořily obrazy připomínající průřez živých rostlinných tkání. To ho přivedlo k myšlence, že pokud je hudba harmonická, vytvoří obrazce plné harmonie. Ale pokud ne, její působení bude spíše destruktivní. Slavný případ z dějin známe. Byly to právě disharmonické tóny, kterými vojáci v dávných dobách zbořili kamenné zdi Jericha. Co se děje s harmonií v dnešní době, kdy podle posledních průzkumů 70 procent dětí nedokáže intonačně správně zazpívat písničku? Mění se snad vibrace kolem nás nebo naše schopnost je vnímat?
(ls)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner