V letošním roce jsme si připomněli 65. výročí záhadné mise, která není dodnes spolehlivě vysvětlena. Ano, máme na mysli akci Štěchovický archiv. Jak to bylo doopravdy?
Dne 10. února 1946 se v pražském hotelu Alcron objevila podivná skupina cizinců s britskými pasy. Den poté už pátrali kolem Hradištka nad Štěchovicemi. Všichni měli dokonalé mapy a plány, podařilo se jim zdolat výbušné ná strahy, vynést z úkrytu několik desítek beden a – zmizet. Tehdejší československé úřady spustily poplach, ale s velmi podezřelým zpožděním. Navíc prý už v roce 1945 tehdejší vláda odmítla nabídku významného zajatce, důstojníka SS G. Aschenbacha. Ten tvrdil, že může označit místo, kde se ukrývají tajné nacistické dokumenty a cennosti.

V únoru 1946 vláda alespoň Američanům zaslala protestní notu, ale skupina už byla dávno za hranicemi. USA se rozhodla pro vstřícné gesto, omluvila se a 2. března vrátila zcizené bedny zpět. Mělo to ale háček: Beden bylo méně a také jejich obsah byl prý vyměněn za méně „závadný“. Chyběly seznamy kolaborantů, soupisy tajných výzkumů, pokladů a další. Kam zmizely tyto závažné dokumenty? Zůstaly v USA? Svého času se živě spekulovalo i o tom, že Američané v roce 1946 odvezli nejen důležité listiny, ale i uloupené válečné cennosti, zlato a klenoty.

Populárním se stalo i dlouhé vyšetřování plukovníka Emila Kleina, velitele školy, specialisty na hloubení štol, tunelů, úkrytů a mostů. Měl propůjčenou generálskou hodnost, což jen dokazuje jeho důležitost. Také Klein tvrdil, že beden je 78. Američané jich odvezli 32. Generál rovněž naše úřady varoval, aby neotevíraly štěchovický případ, jinak bude zle. Své tajemství si vzal do hrobu, zemřel v roce 1970. Od té doby se vyrojila celá řada spekulací, zvláště po roce 1989. Dosud nebylo nic oficiálně nalezeno. Podaří se to ještě? Nebo jde jen o další zpravodajskou hru na „chytré“ a „hloupé“?
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner