Je možné, aby byla lidská bytost přemístěna na velikou vzdálenost, téměř okamžitě a bez újmy na zdraví? Případ, popsaný v úředních záznamech v Mexiku, nebyl nikdy rozluštěn. Ráno 25. října 1593 probíhala na náměstí před palácem v Mexiko Ci ty výměna stráží. Jeden z vojáků se výrazně odlišoval od všech ostatních, byl totiž oblečen do třpytivé uniformy úplně jiného střihu než měli ostatní. Měl také jiný typ muškety a bylo na něm vidět, že je poněkud zmaten.

Když ho odvedli k výslechu, sdělil úředníkům: „Jmenuji se Gil Pérez. A co se týče toho, že jsem stál na stráži – snažím se pouze plnit rozkaz, jak nejlépe dovedu. Dnes ráno jsem dostal rozkaz držet stráž před místodržitelským palácem v Manile. Je mi jasné, že tohle není místodržitelský palác – a evidentně nejsem v Manile. Ale proč nebo jak se to přihodilo, to opravdu nevím. Nicméně jsem tady a tohle je také palác, takže plním rozkaz.“ Na závěr voják dodal: „Včera v noci byl filipínský místodržitel, Jeho Výsost don Gomez Pérez Dasmarinas, zabit na Molukách úderem sekery do hlavy.“

Když vojákovi řekli, že je v Mexiku, tisíce kilometrů od Manily, nemohl uvěřit. Byl vyslýchán místokrálem a jeho úředníky, kteří byli zmateni stejně jako on sám. Byl vyslýchán církevními úředníky a potom uvězněn.

Pro všechny zúčastněné zůstával stále hádankou. Opravdu se dostal přes noc z Manily do Mexika? V roce 1593 to bylo technicky zcela nemožné. Po dva měsíce trpěl voják Pérez v mexickém vězení. Potom připlula loď z Filipín a přinesla zprávu, že místodržitel Dasmarinas byl zavražděn na Molukách… a našli se cestující, kteří byli nejen schopni identifikovat vojáka Péreze, ale kteří si také vzpomněli, že ho viděli v Manile den před tím, než byl uvězněn v Mexiku. Úředníci nebyli schopni vysvětlit, co se to s tím mužem stalo, a tak pečlivě zaznamenali fakta a poslali ho zpět do Manily – a s ním tehdy stejně jako dnes nerozluštěnou hádanku času a prostoru.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455446
DnesDnes25
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3353
Tento měsícTento měsíc6392

Partnerské weby

apartman banner