Dokonale hladké stěny, na nichž se nedá rozeznat sebemenší náznak mechanického opracování, vyvádějí z míry průzkumníky tajemné skalní chodby u bulharské vesnice Carizna. Do asi 1100 metrů vysokého horského masivu pro niká téměř dvě stě metrů dlouhý umělý tunel. Jeho konec uzamyká kolmá načervenalá stěna z neznámého materiálu. Rozhodně to není přírodní překážka, ale záměrně vybudovaná hradba, za níž jsou zřejmě další prostory. Kdo a kdy toto podzemní dílo vybudoval, se nepodařilo zjistit.

Dnes již zesnulá proslulá bulharská jasnovidkyně Wanga a někteří současní psychotronici předložili strhující vizi. V hlubinách hory je ukryta obrácená křišťálová pyramida, kterou před několika miliony let zhotovili mimozemští bioroboti. V jejím nitru se nacházejí informace o počátcích světa, pozůstatky prvního člověka na Zemi a především ponaučení, jak zachránit lidstvo a celou planetu před hrozící zkázou.

Malá vesnice poblíž Sofie přivábila pozornost badatelů již na počátku devadesátých let minulého století pravidelnými nočními úkazy na obloze. Nad domy se často objevoval oválný předmět, zalitý měnícím se namodralým světlem. Jeho přelety doprovázelo absolutní ticho, jako kdyby šlo o pouhý přelud. Přesto zanechal hmatatelné stopy. V okolí vesničané několikrát nalezli do kruhu sežehnutou trávu. Čtyřiadvacet osob spatřilo drobné, pouhých desítek centimetrů vysoké humanoidy.
O oblast se začali zajímat vojáci. Právě jejich speciální tým ve spolupráci s archeology a na základě informací psychotroniků odkryl vchod do tunelu a několik měsíců ho zkoumal. Unikátní objev byl na podzim roku 1992 zpřístupněn novinářům. Očekávalo se, že budou ihned zahájeny práce k probourání červené stěny, která brání vstupu do předpokládaného sálu. Na příkaz prokuratury byla připravená akce nečekaně zastavena.

Proč – úřady nesdělily. Sešity s poznámkami senzibilů, na jejichž základě byl prostor zkoumán, zmizely. Zároveň se ztratil i třicetidílný deník se záznamy o postupu prací a popisy jednotlivých nálezů.

Prolomit bariéru nedotknutelnosti se pokusila bulharská nadace kosmicko-etnických bádání. Do Carizny přicestovala expedice vedená Kirilem Kyjevem. Chtěli zjistit, zda vesnice a její nejbližší okolí skutečně tvoří oblast neobvykle vysokého výskytu paranormálních jevů.

Pod rouškou povrchového výzkumu se ale skrývala snaha proniknout do zakázaného podzemí a pokusit se pokračovat v cestě tunelem. Po dvanácti dnech však vypukl v táboře expedice požár. Oheň zcela zničil stan Kiryla Kyneva. Veškerá dokumentace i část zařízení lehly popelem. Zkázonosný žár udeřil za bílého dne, kdy všichni účastníci výpravy pátrali v terénu. Ve stanu v tu dobu nebylo zhola nic, co by mohlo zažehnout první jiskru. Spálené místo budilo dojem zásahu plamenometu. Další dva stany v těsné blízkosti hořícího příbytku zůstaly ohněm nedotčeny.

Výprava musela být ukončena. Způsobila to nešťastná náhoda, nebo dobře promyšlený zásah tentokrát ryze pozemských sil, které si nepřejí odhalit, kam záhadný tunel vede? Proč je stále zakázané bádat v tomto místě?
(ngn)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner