V hluboké skalní rokli na svazích Pedro Mountains, asi sto kilometrů na západ od Casperu ve Wyomingu, odstřelili dva prospektoři při hledání zlaté žíly vchod do malé nízké jeskyně. Nalezli na kamenném stupínku sedět vysušenou lidskou postavu. Její kůže byla rudohnědá a vrásčitá. Tvář postrádala zřetelné rysy, ale měla nesporně humanoidní vzhled. Antropologické oddělení Harvardovy univerzity a p o něm i další vědecká pracoviště se shodla, že mumie patřila bytosti lidského vzhledu vysoké maximálně 35 centimetrů. Stáří v okamžiku smrti bylo odhadnuto na 65 let. Dobu uložení do jeskyně se nepodařilo určit. V hrobu nebylo zhola nic, žádné kresby, rytiny, pozůstatky záhrobní výbavy či jakékoli symboly, naznačující přítomnost civilizace. Mumie je vystavena v Casperu, o jejím původu však nic bližšího nevíme.

Další trpasličí mumie je uložena v severoperuánském Trujillu. Pracovníci tamního soukromého muzea Casinelli ji nalezli v jednom z hrobů kultury Mochiců. Postavička nedosahuje výšky ani 30 centimetrů. Zdá se dobře živená a pod napnutou, jakoby stále vláčnou pokožkou se rýsuje svalstvo. Stáří mumie je odhadováno na nejméně 1500 let. Přesto tělo nenese sebemenší stopy rozpadu, jako by život z něj vyprchal teprve zcela nedávno. Dochovaly se vlasy, zuby, dokonce i část očí. Kromě neuvěřitelně malého vzrůstu a zvláštního tvaru rozměrné hlavy se tvor liší od lidí jakýmsi pevným výrůstkem, který se táhne od temene hlavy až do půli zad. Naskytuje se nám častá otázka, čím vlastně bylo ono tajemné „cosi“ ?

Nejjednodušší vysvětlení, že jde o předčasně narozené a zdravotně silně postižené dítě, neobstojí. Lidský plod by nemohl být tak dokonale vyvinutý. Celé stvoření není větší než list papíru formátu A4, a přesto má hustou hřívu vlasů, zuby, nezvykle dlouhé končetiny i prsty a pleť porostlou krátkými chloupky. Musíme tedy hledat jiná řešení.
Co si o těchto nálezech myslet ? Pohybují se po naší planetě mimozemská stvoření, vysoká pouhých třicet centimetrů?
(nag)
FOTO: MUMIE Z TRUJILL
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455519
DnesDnes98
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3426
Tento měsícTento měsíc6465

Partnerské weby

apartman banner