Čím více se zabýváme Měsícem, tím nám musí být jasnější, že je to těleso tajemství – veliký zářící kyklop, který se otáčí kolem Země, jako by držel nebeský dohled nad pozemským děním. Profesionální pozoro vatelé viděli mnohokrát na Měsíci podivné věci – čáry, světla, kupole, horské hřbety a geometrické obrazce, které vypadaly, jako by byly vytvořeny inteligentní bytostí.

V noci 26. listopadu 1956 pozoroval astronom Robert E. Curtis z Alamogorda v Novém Mexiku povrch Měsíce. Používal k tomu čtyřiceticentimetrový zrcadlový hvězdářský dalekohled a kamerou Mitchell, kterou měl k dalekohledu připevněnou, si dělal pokusné snímky na novém filmu. Mitchell je kamera podobná těm, které se používají v hollywoodských studiích, a pan Curtis používal rychlosti dvaceti čtyř až čtyřiceti osmi políček za sekundu.

Když potom vyvolal film a udělal z něj fotografie, s překvapením zjistil, že se mu náhodou podařilo velice jasně vyfotografovat podivnou věc. Byl to zářící bílý kříž, který se nacházel severovýchodně od pláně Fra Mauro, nedaleko malého tmavého kráteru pojmenovaného Parry.

Ramena kříže měřila několik kilometrů a uprostřed se křížila v pravém úhlu – bylo zřejmé, že všechna ramena jsou stejně dlouhá. Bílý kříž byl velice jasně viditelný, přestože už ležel na okraji zastíněné části Měsíce.

Pan Curtis předal své záhadné fotografie nejrůznějším odborníkům na agronomii. Většina z nich byla zmatena. Jeden z nich prohlásil, že to není žádná zvláštnost…“je to jenom situace, kde se dva horské hřbety střetávají v pravém úhlu.“

Toto vysvětlení je bohužel nesmyslné, protože je fyzicky nemožné, aby se horské hřbety protínaly v pravém úhlu, a tak záhada bílého kříže na Měsíci zůstává nerozluštěna.
Jeho obrázek můžete najít v místní knihovně Harvardské observatoře v časopise Sky and Teleskope z června 1958 na straně 414.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458342
DnesDnes138
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1468
Tento měsícTento měsíc9288

Partnerské weby

apartman banner