Hlubinný vrt na chladném sibiřském poloostrově Kola měl být chloubou někdejšího Sovětského svazu, měl být zdrojem využitelných nerostných surovin. Začalo se na něm pracovat v roce 1970, podle vize vůdce Leonida I.Brežněva se měl stát nejhlubším vrtem světa. To se ta ké vyplnilo, je zapsán v Guinessově knize rekordů. Vede do nitra země, po 13 letech snažení bylo dosaženo hloubky 12 kilometrů.

 Rok se slavilo a pak práce pokračovaly. Projekt však provázely podivné události a tak nebyl dokončen (původně měl vrt sahat až do hloubky 15 kilometrů). Podle některých lidí je tato díra do Země důkazem existence pekla. Geologové totiž během prací získali nejen cenné informace o tom, jak to v hlubších sférách pod povrchem Země vypadá a o tom, jak se pohybují litosférické desky, ale opakovaně v hlubinách slyšeli i strašlivé sténání a křik, vypadalo to prý, jako by tam byl týrán celý dav lidí.

Země vydávala hrozivé zvuky a vědci se je snažili vyděšeným lidem vysvětlit. Předběžně tvrdili, že nervy drásající zvuky mohla způsobit hmota hornin, které o sebe drhnou v místech spojů zemských desek, mohlo jít o prudký pohyb plynů, jež se navrtáním uvolnily a jak proudily vzhůru, mohly se rozehrát jako píšťala. Ale zvuky se ozvaly znovu a slyšet bylo i jakýsi výbuch. Jak přibývalo metrů k vytouženému 13 kilometru, docházelo ke státním změnám a nakonec se rozpadl celý východní blok. Vědci záhadu zkoumali zhruba rok (na výzkumu se podílelo asi 16 laboratoří), ale objasnit se jim ji nepodařilo. Vrtu se začalo posléze říkat „cesta do pekla“.

Uplynuly více než dvě desítky let a historie se zopakovala. Na Sibiři pracuje rusko-norský tým geologů, opět se tu kutá a provádějí se hlubinné vrty. V jednom z nich odborníci narazili na dutý prostor, z něhož vycházely hlasy, znělo to prý, jako by tam byly vězněny miliony mučených duší. Svědci děsivé události byli sice otřeseni, nicméně se jim podařilo pořídit tříminutovou audionahrávku, kterou předali k posouzení expertům z Petrohradské univerzity a nyní čekají na výsledky jejich analýz. Věřící lidé jsou však přesvědčeni, že vědci provokují ďábla, že právě sibiřské podzemí je místem, kde se nalézá peklo.
(xar)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455528
DnesDnes107
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3435
Tento měsícTento měsíc6474

Partnerské weby

apartman banner