Kousek za středočeskou Příbramí najdete zvláštní žulové skalisko, na kterém podle legendy odpočíval slavný světec, svatý Ivan. Byl poustevníkem, nejdříve však do Čech připutoval z Dalmácie, dnešního Chorvatska. Místo v Příbrami proslulo výskytem paranormálních jevů a zvláštními otisky. Směřovaly sem po staletí davy věřících. Přímo na místě bádali i duchovní otcové české záhadologie, vlaste necký jezuita Bohuslav Balbín a Václav Krolmus. Vypravte se s námi do zvláštního kraje, rozlehlá naleziště rud z něj učinila v minulosti pokladnici králů, husté okolní lesy krajinu tajemnou a obávanou, plnou přízraků.

Pokud čekáte, že připutujete do malé oázy duchovna, mýlíte se. Slavné poutní místo prakticky neexistuje, zbylo z něj pouhé torzo. Těžba strategické uranové rudy nebrala ohled na žádné legendy, byť slavné a sugestivní. Skalka svatého Ivana se tak ocitla v areálu hlubinného dolu a byla téměř zlikvidována. Ve městě se šeptem vyprávěl zajímavý příběh. Jednomu věřícímu horníkovi ze Slovenska (působily tu stovky brigádníků) se právě poblíž posvátných kamenů zjevil sám svatý Ivan. Předpověděl velké zlo, protože lidé ničí jeho kamenné lože, místo svaté. Prý budou za své odpadlictví od víry potrestáni. A skutečně, varování se naplnilo! V blízké věznici se propadla do podzemí jídelna a část kuchyně, zůstal jen ohromný kráter.

Na Příbramsku najdeme i další stopy svatého muže, například u blízké obce Háje zanechal v kameni otištěné ruce. Později se na tomto místě objevoval přízrak bílého koně, z chřípí mu sršely jiskry. U Bytízu se k Ivanově skalce konaly poutě už v pohanských časech, patrně šlo o ohlasy tehdy velmi rozšířeného slunečního kultu. Křesťanský světec vytušil ohromnou sílu místa a krajinu přeprogramoval, naladil ji na jinou frekvenci duchovna, na víru v jediného všemocného Boha. A že se mu to povedlo, o tom nemůže být žádných pochyb.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455538
DnesDnes117
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3445
Tento měsícTento měsíc6484

Partnerské weby

apartman banner