Na svazích nejposvátnější sopky na Bali Gunung Agung se rozkládá „matka všech místních chrámů“, svatyně Besakih. V roce 1963 se zde konal starověký obřad očištění vesmíru Eka Dasa Rudra. Podle zásady zakotvené v posvátných knihách Lonta je tento rituál, potřebný k obnovení všeobecné harmonie, nutno uspořádat v každém století, vždy v roce zakončeném dvěma nulami. Ovšem podle baliského kalendáře, který začíná rokem 78 našeho letopočtu. Rok 1963 takovýmto rokem ale rozhodně nebyl. O uskutečnění obřadu bylo rozhodnuto spíše z politických důvodů. Vláda hledala cestu, jak zklidnit rozbouřenou atmosféru v zemi, a stmelující náboženská slavnost se zdála být vhodnou příležitostí.

Mnozí kněží varovali, že hrubé porušení svaté tradice může rozhněvat božstva a vyvolat krutý trest. A bohužel se nemýlili. V neděli 17. března v sedm hodin ráno, přesně v okamžiku vyvrcholení rituálu, ve chvíli, kdy v chrámu a jeho okolí byly shromážděny desetitisíce lidí z celého ostrova, Gunung Agung vybuchla nečekanou silou. Široké okolí bylo zasaženo smrtícím mrakem horkého popela, který doslova uškvařil stovky poutníků v blízkosti vesnic Sebudi, Sorgah a Sebih. Žhavá láva v několika mohutných ohnivých řekách se hrnula do údolí a zalila obrovskou plochu úrodné půdy. Tisíce hektarů rýžových polí a palmových hájů byly zcela zničeny. K tomu se přidalo zemětřesení. Prudký déšť se smísil se sírovým popelem a vytvořil kyselinu, která spálila všechno rostlinstvo v okolí. Katastrofa si vyžádala i několik tisíc mrtvých. Životy mnohých z nich mohly být zachráněny. Ale věřící, přesvědčeni, že se božstvo zlobí právem, neutíkali. Pokorně klečeli, modlili se a odevzdaně čekali na trest.

Sopka běsnila pět dnů. Důsledky zkázy byly napravovány desítky let. Rozpoutaly úděsnou katastrofu v roce 1963 tajemné síly? Je exploze vulkánu přesně v okamžiku vyvrcholení rituálu pouhou náhodou, anebo se zde setkáváme odvetou za porušení náboženských předpisů prověřených staletími?

V náboženských textech mnoha národů nacházíme zmínky o podobných trestech za prohřešky proti vyšší moci. Zkáze vždy předchází výstraha. Teprve když ani hrozba nevede k nápravě, přichází tvrdý úder. Dlouhou sérii živelních katastrof, před nimiž bylo lidstvo včas varováno, zahájila potopa světa, o které se již dnes nepochybuje. Vědci přiznávají, že i mnohé další podivné zkázonosné děje se skutečně udály, tak jak byly předpověděny.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner