Duchovní guru taoismu, čínský filozof Lao-c, byl velmi zajímavou postavou. Lao-c znamená „starý mistr“, nejde o žádné konkrétní jméno. Mudrc působil v císařském paláci v Luo-jangu (5. století př. n. l., dynastie Čou). Nejasné je jeho datum narození, ale odkud vlastně přišel? A exis toval vůbec?

Podle legendy v devadesáti letech opustil na buvolu upadající Čínu a navždy zmizel. Buvol zastupuje evropské astrologické znamení Býka (jinový symbol, náleží k noci, chladu, tmě, vlhkosti a k ženskému principu, k Měsíci a Venuši). Jiné prameny uvádějí, že Lao-c byl jedním z nejvýznamnějších zasvěcenců, taoismus nevymyslel, ale pouze rozvinul a zpopularizoval v tehdejší společnosti. Údajně sám hovořil o tom, že jeho umění má své předky, tvůrce. Čerpal z kosmické knihy Akáša, z univerzálního informačního pole lidstva?

Tomu by odpovídala i jiná legenda, o lesním poustevníkovi. Žil vysoko v horách a stal se Lao-covým učitelem, seznámil ho s filozofií tao (s metodou, jak informační pole využívat). Však také slovo tao označuje cestu poznání, nekonečnost. Lao-c rád hovořil o „věčném tao“, což přesně vystihuje fenomén akášického informačního pole, oné bájné kroniky vesmíru, nikdy nemůže zaniknout.

Náš mudrc zmizel. Ale kam? Podle zdrojů z té doby byl i po devadesátce zdráv. Někdy kolem 99 let prý „odletěl“ na dračím hřbetě do nebe. Podobně byl na nebesa přijat i židovský prorok Eliáš či starozákonní patriarcha Henoch. Berou si vyšší síly nejlepší mozky nakonec k sobě, do nebes? Pokračují tam ve svém díle, nebo je to proto, že z nebes přišli, aby vykonali pozemskou misi – a logicky se po jejím ukončení vracejí „domů“?

Taoismus není náboženství, jde o propracovanou filozofii, která zná odpovědi i na zdánlivě neřešitelné otázky. Dnešní vědci s úžasem zjišťují, že tao obsahuje i závěry moderní fyziky, astronomie a dalších věd. To, co objevujeme po malých krocích a po staletích úmorné dřiny, znali taoističtí mistři už před 2500 lety! Není to úžasné? Z mysticismu (ale i z astrologie) čerpali mnozí známí vědci, například Edison nebo Newton. Je tedy mysticismus tou základní cestou k poznání, studnicí moudrosti lidstva? Možná ano, i když si to stále nechceme připustit.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455532
DnesDnes111
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc6478

Partnerské weby

apartman banner