Roystonská jeskyně je komora ve tvaru zvonu vyhloubená v křídě pod Melbournskou ulicí v městě Royston a je součástí starověké Icknieldské cesty. Její původ je neznámý, i když rytiny na stěnách pocházejí ze středověku a některé mají jasně náboženský význam. Znázorňují napříkla d svatou Kateřinu a svatého Kryštofa. Dalšími zobrazenými postavami jsou Máří Magdaléna, Richard Lví srdce a král David, autor Žalmů. Jeskyně byla objevena v roce 1742.

Jeskyni používali templáři předtím, než je papež Klement V.  v roce 1312 postavil mimo zákon. Některé z rytin naznačují pohanský původ. Jednou z nejnápadnějších je žena s korunou a kolem s osmi loukotěmi ve zdvižené ruce, příznivci křesťanství této postavě přiřkli jméno svatá Kateřina. Tu templáři chovali ve zvláštní úctě, protože právě na svatou Kateřinu v roce 1177 zvítězili nad Saladinovými Saracény.

Obraz svatého Kryštofa se vztahuje k Hermovi, ochránci poutníků. Poustevníci byli jeho služebníky a chránili cesty a stezky. Jeden obraz, na němž se nacházejí dvě postavy těsně vedle sebe, je podle jednoho názoru pozůstatkem templářského znaku dvou rytířů jedoucích na jednom koni. Další obraz vytesaný do stěny jeskyně zůstává záhadou, i když jej odborníci v poslední době rovněž dávají do souvislosti s templáři. Domnívají se, že postava na které je muž stojící před oltářem, má na hlavě kacířskou čapku, může být velmistr templářů Jacques de Molay, jenž byl v roce 1314 upálen v Paříži.

Pokud tomu tak je, je to velmi vzrušující domněnka, neboť určuje stáří jeskyně a svědčí o tom, že ji skutečně používali templáři, když se museli začít skrývat. Sloužila asi jako tajné shromaždiště, kde skládali přísahu noví členové anebo stávající potvrzovali loajalitu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456247
DnesDnes109
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4154
Tento měsícTento měsíc7193

Partnerské weby

apartman banner