Po smrti se naše tělo rozloží a rozpadne na prach. Ovšem pokaždé se tak nestane. V hrobkách otevřených po několika stoletích už mnohokrát lidé našli těla nebožtíků zcela neporušená...
Jde zde o zvláštní odolnost živočišných tkání vůči rozkladu, která se v minulosti projevila především na tělech světců, ale i běžných smrtelníků. Proč k tomu dochází a co to vlastně způsobuje? Příčinou je vysoký stupeň duchovnosti dotyčného člověka během jeho pozemského života, boží milost udělená vyvoleným, nebo zázrak, který doposud nikdo nedokáže objasnit? A jak interpretovat další záhadné příznaky související s neporušených tělem, jako například divné světlo kolem hrobky, příjemnou vůni vznášející se nad tělem, nebo pravidelný výron čiré voňavé tekutiny? Lidé téměř na celém světě věří, že těla svatých mužů a žen se po smrti vymykají všem fyzikálním zákonům. Této "boží milosti" se jen výjimečně dostává i smrtelníkům, navzdory tomu, že vedli příkladný a pobožný život.
Koncem 19. století páter Herbst napsal první studii o neporušitelnosti těl nebožtíků, ve které vyjmenoval charakteristické příznaky provázející tento jev. Je to příjemné aróma vycházející z těla a mimořádná ohebnost končetin, jakož i neobyčejné krvácení, přestože smrt nastala už před několika dny.
V některých případech se zaznamenaly u mrtvoly jisté pohyby, které nelze připsat svalovým stahům post mortis. K záhadným jevům nadpřirozeného původu lze počítat například zvláštní světlo vycházející z hrobky světce, jakož i "produkci" nějakého voňavého průzračného oleje, který věřící zachycují do skleniček a používají k léčení. Jedním z nejzáhadnějších případů je Maria Anna Ladroniová, která zemřela v Madridu roku 1624. O více než sto let později, když ji na příkaz církve exhumovali, nevěřili vlastním očím. Felčaři po rozřezání mrtvoly museli konstatovat, že její tkáně, vnitřní orgány a střeva jsou perfektně zachovalé, ještě vlhké a na dotyk pružné. Celé tělo jako by bylo impregnované neznámou vonnou látkou.
O neuvěřitelných případech zachovalých těl je možné se dočíst v čínských análech. Slavného patriarchu Hui Nenga pochovali v roce 712, a když po 564 letech otevřeli jeho hrobku, kůži na těle měl ještě hladkou a pružnou, vypadal jako živý. Když v roce 1977 ve Španělsku dali členové jedné rodiny otevřít hrobku, aby do ní pochovali dalšího příbuzného, s překvapením zjistili, že tělo dvanáctiletého chlapce, který zemřel na meningitidu před 40 roky, je zcela netknuté. Věda tuto záhadu dodnes nerozluštila. Rozluští ji vůbec někdy?
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587227
DnesDnes474
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden474
Tento měsícTento měsíc17591

Partnerské weby

apartman banner