V současné době jsou miliony lidí přesvědčeny, že naši planetu čeká skvělá budoucnost. Podle nich je nanejvýš zřejmé, že náš svět nikdy nezanikne a v budoucnu se tady lidem povede ještě lépe. Na druhou stranu ale hodně lidí v prosperující

budoucnost Země nevěří. V lednu 2017 vydala dokonce skupina vědců vážné prohlášení o tom, že náš svět se zase o něco přiblížil největší katastrofě v lidských dějinách.

Pokud z toho, co se ve světě děje, nemáte dobrý pocit, pak rozhodně nejste sami, neboť již v roce 2014 dospělo hodně lidí, včetně některých stěžejních politiků, k tomu, že se svět jaksi vymkl potřebné kontrole. Zároveň však vědci přiznávají ještě i možnost řešení mnohých problémů. Když se lidé budou dále hodně snažit, může se jim podařit dostat události pod kontrolu a odvrátit globální katastrofu. Někteří lidé spoléhají na další vědecký pokrok a očekávají v budoucnu technologie, které pomohou dát věci ve světě do pořádku. Odborníci na digitální technologii počítají do roku 2030 se zařízeními ještě tisíckrát výkonnějšími a do roku 2045 dokonce až milionkrát efektivnějšími. Výroky některých vědců a politiků sice vzbuzují naději, ale přitom zůstává budoucnost lidí poměrně nejistá, neboť se vyskytuje celá řada obav. Mezi ně patří nemoci a epidemie. I přes veškeré pokroky v oblasti medicíny často není možné zajistit lidem dobré zdraví. Znečištěné ovzduší, vysoký krevní tlak, obezita, závislost na drogách - to všechno jsou rizikové faktory, které čím dál častěji ohrožují lidské zdraví. I přes prodlužující se průměrný věk stále přibývá těch, kteří umírají v důsledku nepřenosných nemocí, jako jsou třeba rakovina, kardiovaskulární choroby a cukrovka. Navíc se stále více lidí musí vyrovnávat s dalšími novými, například psychickými, nemocemi. To vše ukazuje, že lidé nemají nemoci zcela pod kontrolou a jak to vypadá, příliš se na tom nic nezmění ani v nejbližší době.

Velmi negativním faktorem zůstává skutečnost, jak lidé neustále ničí přírodu. Zejména průmysl s dopravou znečišťují naši atmosféru, přičemž kvůli znečištění vzduchu umírají ročně miliony lidí.

Na jedné straně ničí přírodu lidé, zároveň ale příroda působí škody lidem. Stále častější bouře a hurikány, tornáda, tajfuny i zemětřesení způsobují ničivé záplavy, sesuvy půdy i jiné škody. Kromě toho vznikají stále častěji dlouhodobá sucha, která těž ničí úrodu a krajinu. V poslední době je těmito přírodními živly zabito nebo jinak zasaženo víc lidí než kdykoli dříve. Podle studie, kterou před časem zveřejnila americká NASA, vzrůstá nebezpečí, že se vyskytnou ještě ničivější bouře, smrtící vlny veder i cyklická střídání extrémního sucha s povodněmi.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2588691
DnesDnes238
VčeraVčera848
Tento týdenTento týden1938
Tento měsícTento měsíc19055

Partnerské weby

apartman banner