Ne vždy má člověk důvod k úsměvu. Přesto, že má báječnou rodinu, netrpí nouzí a existenčními starostmi, může si dovolit skvělou dovolenou, jeho kariéra roste, v jeho duši vládne nespokojenost. Nikdo se neubrání občas

situacím, kdy ho ovládne lítost, vztek, křivda, strach, přílišná očekávání. Co s tím, jak negativní emoce zvládnout?

Pojmenujte, co vás štve

S negativními emocemi se nemůžete vypořádat, když neznáte jejich příčinu. Důležité je pojmenovat, co vás štve, podvědomí vlastně upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Zamyslete se nad tím, proč nemůžete považovat přítomnost za nejlepší období. Možná máte přílišná očekávání, zdravotní problémy, řekněte si, proč jste nešťastní a věřte, že pak pochopíte, kde jsou vaše slabosti, v čem váznou vztahy s jinými lidmi a podobně.

Zkuste to s deníkem

Někomu pomáhá, když své emoce svěří papíru. Když cítíte, že nejste ve své kůži, udělejte si čas a zkuste si zapsat, proč jste se rozčílili, vyletěli jako čert z krabičky, obořili se na druhé. Proč vás rozčiluje, že čekáte dlouho na benzín u čerpací stanice, že vás u pokladny v supermarketu předběhla nedočkavá seniorka, jste vztekem bez sebe, když někdo nezavolá, i když to slíbil. Ale také si poznamenejte, co vám spravilo náladu, proč jste se zasmáli, co vás potěšilo. Když to uvidíte černé na bílém, mnohé věci si poskládáte a zapadnou do sebe jako perfektní puzzle.

Uvolněte se, dýchejte

Většina lidí se snaží negativní emoce potlačovat, bojovat s nimi, ale základem je přiznat si je a uvolnit se. Podle odborníků pomáhá prodýchávání. Není to nic složitého, stačí se jen zhluboka nadechnout a vydechnout a uvědomit, si, co vlastně prožíváte. Okamžitou úlevu přináší i fyzická aktivita. Není podstatné, zda si dáte svižné kolečko a oběhnete panelák, nebo se doma pustíte do drhnutí podlahy a luxování. Někomu se osvědčuje i meditace, jinému stačí nechat průchod slzám, z duševní bolesti a rozkolísanosti nálad se vyplakat.

(ruch)

RADA SPIRITU

Nezakazujte si slzy, přinášejí mnohem větší úlevu, než si myslíte. Tělo dobře ví, co potřebuje. Pozitivní účinek pláče každý pocítí prakticky ihned.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2588710
DnesDnes257
VčeraVčera848
Tento týdenTento týden1957
Tento měsícTento měsíc19074

Partnerské weby

apartman banner