(Dokončení z minulého čísla)

Nad vnitřním hajzlíkem můžeme vyzrát tím, že zjistíme, jak se chová. Jak na to? Stačí 25 minut, několik kroků a následně pravidelný trénink.

+ Pojmenujte ho – dejte svému vnitřnímu pochybovači a strašpytlovi vhodné krátké

jméno

+ Popište ho – definujte, ideálně písemně, jak přesně hatí vaše plány, ve kterých okamžicích je aktivní a co má jeho skepse za následky. O co vás připravuje z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, ale i co vám přináší. Co, kdy a jak dělá.

+ Citujte ho – sepište si jeho 15 nejčastějších argumentů, kterými ničí vaše odhodlání. Například: Na to ty rozhodně nemáš, ještě počkej, třeba bude za půl roku lepší doba. Raději nic neříkej, sklop uši a drž krok. Tady to máš jistý, proč bys měl něco měnit? Stejně nezhubneš.

+ Ztvárněte ho – pro kreativce a vizuální typy doporučuji předchozí seznam citátů hajzlíka doplnit i jeho podobiznou. Nakreslete, vystříhejte – jakkoli mu dejte konkrétní podobu.

+ Chyťte ho při činu – jako první je třeba si uvědomit, kdy se začne hlásit ke slovu – například před schůzkou s klientem, prezentací, zkouškou, příjezdem tchyně atd.

+ Zastavte ho – ve chvíli, kdy nad vámi převezme vládu, si ihned řekněte nějakou větu, například: Aha, můj zbabělý vnitřní hajzlík už mě chce zase ovládat. Už tahle maličkost sníží emoční náboj dané situace.

+ Trénujte – pravidelným chytáním hajzlíka hned v počátku jeho snahy o aktivitu mu postupně uberete na síle a moci nad vámi.

Ačkoli celý postup může znít trochu prapodivně, stojí na neurovědeckých poznatcích o mozku. Základem je utlumit limbický systém (odpovědný za emoce) a naopak aktivovat mozkovou kůru, díky které jsme schopni racionálního uvažování, větší koncentrace a kreativity.

Zjednodušeně řečeno – pomůže nám zachovat chladnou hlavu a jasnou mysl.

Irena Houdková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2549714
DnesDnes631
VčeraVčera700
Tento týdenTento týden631
Tento měsícTento měsíc19930

Partnerské weby

apartman banner