Pokud studujeme lidskou společnost po delší časový úsek, zjistíme, že se její priority neustále mění. Lidé se ale nadále vdávají, žení, mají děti, rozvádějí se, ztrácejí zaměstnání, hledají si nová, přičemž nejrůznější studie měří dopad těchto změn na jejich pocity a štěstí v

životě. Kromě dopadů, které pociťuje každý člověk, se ještě poměřují faktory, které ovlivňují celý národ - to znamená třeba průměrnou délku života, sociální podporu, výkonnost ekonomiky. O tom, zda je člověk šťastný, rozhodují ještě další zkušenosti, jež se promítají do povědomí. K desateru štěstí podle hygge patří atmosféra, přítomnost, potěšení, rovnost, vděčnost, soulad, pohodlí, příměří, pospolitost a útočiště.

Důvěra je důležitá. Když se podíváme na spektrum pocitů štěstí, tak vidíme, že zde existuje řada faktorů, které vysvětlují, proč jsou někteří lidé šťastnější než jiní. K nim je zahrnuto nejen bohatství, materiální zajištění, zdraví a délka života, ale stejně tak i důvěra jednoho člověka ke druhému, svobodné rozhodování v životě, porozumění okolí i pocit, že se dá na někoho spolehnout. Samotná Česká republika si v tomto ohledu vede poměrně dobře, neboť lidé vědí, že se mohou spolehnout na ostatní, když jim bude těžko. Jsou ale lidé, kteří mohou zcela objektivně říci, že od začátku svého života štěstí neměli, například je zasáhla nějaká těžká chvíle, tragédie, předčasná smrt rodičů či těžká nemoc.

Změny v životě. Jak se dá pomoci takovým lidem, aby byli šťastní? Existuje mnoho faktorů, které mají na štěstí vliv, ať už je to třeba genetika, nemoc. Často však svoji roli v pocitech a vnímání sehrávají i zdánlivé malichernosti, které by se daly snadno přehlédnout. Proto i drobné změny v životě mají dopad na to, jak organizujeme dny ve svých životech. Někdy bývá též dobrým příspěvkem k tomu být šťastnější, když se na něco těšíme. Třeba na plánovanou dovolenou, na nové zařízení v bytě či nás čeká příjemné setkání s přáteli, s nimiž je nám dobře. Už samotné těšení se na něco lze vnímat jako určitý prvek radosti. Někdy postačí zamyslet se nad tím, koho bychom na světě nejraději políbili? A další otázka by mohla znít: Chtěli byste takový polibek zažít hned, za tři dny nebo za rok? Většina dotazovaných z těchto možností volí odpověď, že za tři dny. Rok je pro ně příliš vzdálená doba a teď okamžitě zase příliš brzká. Než dojde k prožití šťastných chvil, chtějí se na ně lidé připravit, potřebují určitý čas.

Výzkum štěstí. Jak uvádí Institut pro výzkum štěstí v Kodani, který se zaměřil na bezmála šedesát zemí, patří mezi nejšťastnější Finsko, Norsko, Dánsko a Island. Švédsko se však ocitlo až na devátém místě v souvislosti se zkušenostmi s běženci. Česká republika pak v žebříčku nejšťastnějších zemí zaujala 21. místo. Ocitli jsme se tedy v té lepší polovině zemí, třebaže bychom se v tomto směru mohli od Seveřanů učit.

(kov)

DODATEK

Výraz hygge lze obecně označit jako způsob života, štěstí skandinávského typu, koncept spokojeného žití.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2549724
DnesDnes641
VčeraVčera700
Tento týdenTento týden641
Tento měsícTento měsíc19940

Partnerské weby

apartman banner