Možná si kladete otázku, zda lze příjem škodlivých látek v potravinách výrazně omezit. Především je třeba přemýšlet, co jíme a kupujeme, více sledovat složení výrobků. Vyplatí se dávat přednost přírodnějším a méně zpracovaným potravinám, nakupovat převážně základní suroviny, kde je

používání „éček“ zakázáno. Nakupujte podle sezóny, dbejte na to, aby potraviny byly čerstvé. Při pořizování ovoce, zeleniny, obilovin upřednostňujte u nás pěstované druhy, dbejte na nízký obsah škodlivých látek, což je možné docílit bioprodukty. Totéž se týká i mléčných a dalších výrobků. „Čisté“ jídlo je zatím stále nápor na peněženku. Odhaduje se, že za zdravější potraviny (v biokvalitě) zaplatíte až třikrát více.

Při nákupu potravin je nutné sledovat kromě data na obalu i složení výrobku. I když na přečtení údajů uvedených ve složení na obalu výrobku by člověk někdy potřeboval lupu, je na místě vytrvat a hledat. Platí jednoduchá rovnice, že čím více je na obalu „éček“ či chemických názvů, tím hůře. Zpravidla platí, že čím je výrobek levnější, tím více je „prosycený“ chemikáliemi. Zpravidla také na výrobcích, na něž je nejvíce reklam, najdete i nejvíce všelijakých „éček“, barviv, příchutí a podobně.

Pokud výrobce na obalu uvede, že produkt například neobsahuje konzervační látky či umělá barviva, je na místě tomuto tvrzení věřit, neboť vědomé zneužívání informací výrobcem je trestné. Soupis všech surovin užívaných při výrobě platí pro výrobky s plochou obalu větší než 10 cm2. Také cukrárně je lepší se vyhnout, neboť pokud by byla povinnost uvádět na všech pekařských výrobcích, zákuscích, dortech a zmrzlinách složení, pravděpodobně by mnozí přestali mít chuť na něco sladkého. Není nadto upéct si něco doma. Pokud berete životosprávu vážně a chcete se lépe orientovat v seznamu „éček“ a mít jej vždy po ruce, vybavte se na nákup tabulkou s jejich soupisem a s hodnocením možné škodlivosti.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2549715
DnesDnes632
VčeraVčera700
Tento týdenTento týden632
Tento měsícTento měsíc19931

Partnerské weby

apartman banner