Chcete-li u svých podřízených či kolegů vyvolat infarktové stavy, obdobné věty budou zaručeně efektivní. Jde o přirozenou reakci našeho mozku, který je ztracen. Nemá nad danou situací vůbec kontrolu, neví, co se bude dít, co mu chcete. Začne se tedy automaticky chovat, jako by dotyčnému šlo o

život. Nastaví maximální pohotovostní režim. Obdobně reaguje vždy, když nemá vliv na to, co má přijít, ať na fyzické či psychické úrovni.

Tělo se připraví k reakci utéct, ztuhnout nebo zaútočit. Krev je poslána do svalů, které se napnou, dojde ke zvýšení tepu, protože srdce musí hodně makat, aby rychle nahnalo krev správným směrem, člověku se začnou potit ruce, svírat žaludek, vyschne mu v krku, dýchání probíhá v horní části hrudníku zrychleně a pouze povrchně atd.

Co se týká psychiky – člověk se cítí v ohrožení, zavalí ho pocity strachu nebo vzteku, napadají ho šílené scénáře, co mu asi chce šéf v té kanceláři říct, když mu to nemohl říci rovnou a přede všemi. Co pokazil? Byla v posledním projektu nějaká nesrovnalost? Nebyl výsledek dobrý? Nepracoval tak, jak se od něj očekávalo? Nemá dost přesčasů? Bude se propouštět?

Pokud jste v permanentním stresu, brzy pocítíte neblahé účinky kortizolu – zvýšený krevní tlak, sklon k agresi, pokles libida, empatie, nesoustředěnost, podrážděnost. Kortizol razantním způsobem ovlivňuje i váš imunitní systém.

Ať už jde o porady, důležitý rozhovor doma i v práci – vždy svůj protějšek informujte o tom, co přijde, jaké téma s ním chcete řešit a proč. Je to férové i vůči druhé straně, která si dané téma může alespoň trochu promyslet. Každopádně mozek dotyčného tím podstatně uklidníte.

Irena Houdková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2549728
DnesDnes645
VčeraVčera700
Tento týdenTento týden645
Tento měsícTento měsíc19944

Partnerské weby

apartman banner