Pokud se na vašem jídelníčku objevují převážně nezdravé potraviny, místo pestrého oběda si dopřáváte většinou jídla z rychlého občerstvení, nemůžete očekávat, že vaše vlasy budou krásné a bohaté. Strava působí jako lék. Na co se v ní zaměřit?
Celkově je zapotřebí čerstvá strava a celozrnné pečivo s dostatkem proteinu a spoustu vody. Nadbytek cukru, soli, živočišných tuků vlasům škodí, protože nadměrně zatěžují organismus a vedou k větší spotřebě živin. Pokud je někdo vystaven nadměrnému stresu, jsou zvláště důležité vitaminy skupiny B. Jinak začnou vlasy vypadávat. Pro jejich zdravý vzhled jsou nezbytné nenasycené mastné kyseliny, především kvalitní rostlinné tuky, které tělu dodají esenciální mastné kyseliny. Postarají se o optimální využívání zásob vitaminu B, „roznášejí“ vitaminy A, D, E a K rozpustné v tucích a napomáhají tělu uchovávat bílkoviny.
Jaké potraviny udělají kadeřím dobře? Například špenát je hodnotným zdrojem železa potřebného pro růst vlasů. Meruňky jsou skvělým dodavatelem karotenu, včetně lykopenu a luteinu. Obsahují také železo, draslík a vlákninu, takže se nejen podepisují na kvalitě vlasů, ale jsou i účinnou prevencí proti rakovině. V letním období nezapomínáme na rajčata. Obsahují spoustu výživných látek a velké množství vitaminu C, které přispívají k většímu lesku, zdravějšímu vzhledu vlasů. Jejich růst podporuje konzumace oříšků. Na jídelníčku by se měly co nejčastěji objevovat losos, tuňák, makrela, které jsou obrovským zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin. Vypadávání vlasů pomáhá zabránit vitamin E, který najdeme například ve fazolích. Ke zdravé pokožce vlasů stejně jako k zabránění jejich vypadávání pomůže čerstvé ovoce s vysokým obsahem vitaminu C. Jsou to například kiwi, pomeranče, citrony, grapefruity, jablka. Skvělý zdroj vitaminu A a C najdeme v tmavě zelené zelenině, k níž se řadí brokolice, kapusta, špenát, papriky.
(mp)

DODATEK
Někdy může být příčinou lámavých vlasů a jejich nadměrného vypadávání nějaký vážný zdravotní problém. Pokud nepomůže změna jídelníčku ani šetrná péče o vlasy, je dobré se poradit s odborníkem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452625
DnesDnes532
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden532
Tento měsícTento měsíc3571

Partnerské weby

apartman banner