Kofein patří k látkám nazývaným psychostimulancia, které působí proti ospalosti, únavě a povzbuzují činnost mozku. Mnoho z nás věří v tyto ranní „stimulanty“ a spoléhá se, že nás uvedou do provozu a udrží mozek v chodu celý den. Kofein způsobuje lepší prokrvení mozkových tkání, což má pozitivní vliv na naši paměť. Zvyšuje pozornost i náladu, výrazně podporuje slovní komunikaci a zkracuje dobu reakce. Zrychluje čtení bez zvýšení počtu chyb, má pozitivní vliv na přesnost při práci s čísly a člověk lépe řídí auto. Povzbuzující účinek a zlepšení nálady po požití kofeinu jsou nejspíš důvodem, proč je u lidí pravidelně popíjejících kávu nižší riziko sebevražd. Nápoje s kofeinem mají silný povzbuzující účinek a zvyšují fyzický výkon a vytrvalost. Pokud si k aspirinu nebo ibuprofenu dáte malé množství kofeinu, tj. jeden šálek rozpustné kávy, hrnek silného černého čaje, vaše bolest rychle ustoupí. Káva působí proti silnému menstruačnímu krvácení, které je nejen nepohodlné, ale přispívá i ke vzniku chudokrevnosti z nedostatku železa.
Negativní účinky kofeinu. Kofein je také silné diuretikum, což znamená, že odvádí vodu z těla. Je třeba s pitím nápojů s obsahem kofeinu doplnit potřebné tekutiny, jinak se dostaví únava a budete ospalí. Odvodněný organismus funguje hůře, než kdyby žádný kofein nedostal.
Pravidelným užíváním kofeinu vzniká tolerance, což znamená, že po čase budete potřebovat více kávy, pokud budete chtít pocítit její povzbuzující účinek. Kofein vyplavuje vápník z kostí, ženy pijící více šálků kávy denně by se měly postarat o zvýšený přísun vápníku. Pokud chce žena počít dítě, měla by omezit příjem kofeinu. Bylo zjištěno, že tři šálky kávy denně mohou snížit plodnost až o 25 %. Také při problémech s premenstruačním syndromem zkuste snížit přísun kofeinu.
(žuk)
DODATEK
Přílišný příjem kofeinu zvyšuje krevní tlak, způsobuje nepravidelnou srdeční akci - arytmii, podrážděnost, nervozitu, hlad, únavu, vyčerpání a bolesti hlavy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457819
DnesDnes250
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden945
Tento měsícTento měsíc8765

Partnerské weby

apartman banner