Téměř všude na světě jsou lidé zavaleni úkoly, které musí udělat. Jestliže pak řeší jeden naléhavý problém za druhým, může jim připadat, že nad tím, jak využívají volný čas, nemají vůbec žádnou kontrolu. Mohou pak mít dokonce pocit o jakýchsi honičkách životem, který nemají čas ani hezky prožít. Zřejmě každý se uklidňuje jen s jakousi dočasností a počítá s tím, že jednou se rychlé tempo zpomalí a zbude konečně čas zaměřit se na věci, které jsou pro každého důležitější - na věci obohacující život. Ale kdy to nastane? Zítra? Za týden? Příští měsíc? Za rok? Realisticky vzato, svět kolem nás zřejmě nikdy nezpomalí, spíše naopak. Ale každý může podniknout kroky k tomu, aby potřebný čas získal. Co se dá tedy konkrétně udělat?
Jestliže chcete mít čas na důležité věci, musíte vědět, které to jsou. Vše bude snadnější, když si ujasníte, jaké uznáváte hodnoty, jaké máte cíle a které konkrétní činnosti vám k dosažení těchto cílů pomohou. Začněte třeba tím, že si definujete, jakých hodnot si vážíte nejvíce. Pak se sami sebe zeptejte, které z těchto hodnot jsou pro vás nejdůležitější. Dále přemýšlejte o všech cílech, kterých byste v životě rádi dosáhli. Dá se říci, že hodnoty patří k trvalým, kdežto cílů můžete v určité chvíli dosáhnout a odškrtnout si je jako splněné. Je třeba též rozhodnout, které z vašich cílů jsou pro vás nejdůležitější a ujistit se, že jsou v souladu s vašimi hodnotami. Pokud si třeba dáte za cíl mimořádně zbohatnout a přitom je pro vás nesmírně důležitý rodinný život, můžete počítat s jistými problémy.
Když už si určíte jednotlivé cíle, uvažujte, které činnosti vám pomohou každého z nich dosáhnout. Jestliže chcete zhubnout, zvolte nějaká cvičení nebo delší chůzi. Když své cíle sladíte se svými hodnotami a jestliže se budete věnovat činnostem, které vám pomohou těchto cílů dosáhnout, pak váš život získá jasný směr. Prostě budete trávit víc času tím, co je pro vás důležité. To samozřejmě neznamená přehlížet potřeby a přání druhých lidí. Znamená to však, že snadněji rozpoznáte činnosti, které nesouvisejí s tím, co má pro vás skutečný smysl a nebudete se jim věnovat.
Některé povinnosti mohou být relativně nevýznamné, ale přesto se udělat musí. K tomu, co je pro vás nejdůležitější, se však už nemusíte dostat. Také se může přihodit něco nepředvídaného nebo se změní vaše životní situace a plány se tak výrazně naruší. Proto je dobré poté, co jste si určili, které činnosti chcete zahrnout do svého programu, přenést optimistickou teorii rovněž do praxe. Pomoci k tomu by vám mohlo napsat si seznam úkolů na každý den, sladit své kalendáře v jeden celek a u většího projektu si vytvořit plán postupu. Začít by se mělo s těmi nejdůležitějšími úkoly, u nichž si stanovíte cíle, jejichž dosažení závisí do značné míry na vás. Je dobré si též přiznat, že se nedá stihnout všechno, a proto si udělejte časový snímek, ze kterého poznáte, kam se ztrácí čas při nepodstatné činnosti. Proto by mělo platit též heslo, že méně je někdy více. Nezapomínejte pravidelně vyhrazovat čas na to, abyste dobili svoji energii. Když provedete tyto důležité praktické kroky, podaří se vám mít čas více pod kontrolou a nebudete mít pocit, že vám život utíká mezi prsty.
(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457772
DnesDnes203
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden898
Tento měsícTento měsíc8718

Partnerské weby

apartman banner