Také patříte k těm, kdo zoufale počítají ovečky, ale spánek stále nepřichází? Nespavost je velmi rozšířenou diagnózou, která trápí především lidi v produktivním věku, přinejmenším polovinu populace. Za poruchami spánku je neustálá potřeba něco dohánět, spěch, permanentní stres, málo odpočinku a pohybu. Kolik potřebuje dospělý člověk skutečně spát, je individuální záležitost, každý organismus je jinak nastavený. Lidé mezi třicátým a osmdesátým rokem věku spí v průměru asi sedm a půl hodiny, starší lidé kolem šesti hodin a jedinci mezi desátým a dvacátým rokem věku asi deset až dvanáct hodin denně.
Půjde to i bez léků
Nepijte v podvečerních a večerních hodinách nápoje s kofeinem, jako jsou čaj, káva a také alkohol. Na lůžko neuléhejte dříve, než se vás zmocní dřímota. Někdy stačí spánek jen o hodinu posunout a nespavost je pryč.
Když zhasnete světlo, zkuste v posteli chvíli relaxovat, myslet na to, co hezkého vás během dne potkalo, na něco příjemného. Pokud spánek nepřichází, raději vstaňte, vezměte si oblíbenou knížku, přečtěte si pár stránek, než na vás dolehne únava. Mnohdy pomůže i šálek bylinkového čaje - k snadnějšímu usínání je vhodný heřmánek, meduňka, třezalka, lipový květ. Odborníci doporučují vést si „spánkový deník“. V něm si poznamenejte čas, co jste večeřeli, kdy jste šli do postele, zhasli světlo, negativní myšlenky, které jste nemohli odehnat. Ale také to, v kolik jste se ráno probudili, s jakou náladou, v jakém psychickém rozpoložení. Po měsíci v deníčku zalistujte a uděláte si představu, v čem možná chybujete.
Další tipy na zdravý spánek
Před spaním není vhodné mlsat sladkosti ani jíst ovoce. Sladkosti zvyšují krevní cukr, čímž zhoršují spánek. Asi půl hodinu před spaním si snažte čas vyhradit pouze pro sebe. Věnujte se ale pouze příjemným věcem, nikoli sledování hororu nebo hádce s partnerem. Dopřejte si voňavou lázeň, ošetření pleti a podobně. I teplota v místnosti se podepisuje na kvalitě spánku. Optimální je asi osmnáct stupňů Celsia. Jestliže je v místnosti příliš velké teplo nebo zima, můžete počítat s tím, že se budete často budit. Před spaním dbejte na to, abyste místnost dobře vyvětrali. Kyslík v místnosti ulehčí bezproblémové dýchání. Také prádlo, v němž uléháte na lůžko, je pro spánek důležité. Zvolte takové, které bude dobře sát pot, mírně elastické, jež nebude nikde škrtit, je vám na těle příjemné. Pozor na umístění budíku. Jestliže ho budete mít neustále před očima, na klidném spaní vám to rozhodně nepřidá, jen tím zvýšíte pocit nervozity.
(mav)
DODATEK
Pokud nespavost trvá dlouhé týdny a necítíte se v pohodě, měli byste problém konzultovat s praktickým lékařem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456227
DnesDnes89
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4134
Tento měsícTento měsíc7173

Partnerské weby

apartman banner