Sauna má blahodárný účinek na zdraví, především však výborný preventivní dopad. Pobytem v sauně lze posilovat obranné schopnosti organismu a snižovat výskyt různých onemocnění. Využívá se též jako prostředek ke zvyšování kondice.
Pro optimální průběh saunování by neměl být člověk hladový, ale ani s plným žaludkem. Před saunováním je nutné odložit oděv. Podmínkou zahájení pobytu v sauně musí být důkladná očista kůže s následným osušením. Poloha vleže tam vede k účelnému stejnoměrnému prohřátí. V posledních minutách prohřívání napomůže změna polohy do sedu k vyrovnání krevního oběhu. Na vrcholu prohřívání též pomůže masáž kůže k intenzivnímu prokrvení. Doba pobytu v sauně je individuální, u dospělých se doporučuje 8 až 12 minut. U dětí dochází k prohřátí velmi rychle, proto se v jejich případě doba pobytu pohybuje pouze kolem šesti, maximálně osmi minut.
Po prohřátí v sauně následuje rychlé zchlazení, přičemž i to patří k individuálním záležitostem. Nejpomalejší účinek má přechod do studeného vzduchu, o něco rychleji působí studená sprcha. Nejrychleji potom skok do bazénku s vodou o teplotě 8 až 12 stupňů Celsia. Pro regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy skok do bazénku. Toto zchlazení není nepříjemné, protože intenzivní podráždění kožních termoreceptorů většinou vyvolá pocit tepla. Teprve až po určité době začne každý pociťovat chlad, někdy až mrazení a bodání, což je ten nejlepší okamžik pro ukončení procedury. Tento proces - tedy prohřátí a zchlazení, se opakuje dvakrát až třikrát za sebou. Celou proceduru je dobré zakončit alespoň třicetiminutovým pobytem v odpočívárně. Nesmí se zapomínat ani na doplňování tekutin, v žádném případě by se ovšem nemělo jednat o tvrdý alkohol. Rovněž masáž po sauně patří k velmi příjemným záležitostem.
(vel)
DODATEK
Saunu může navštěvovat každý zdravý člověk, pouze u nemocných jedinců musí vždy rozhodovat lékař.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455525
DnesDnes104
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3432
Tento měsícTento měsíc6471

Partnerské weby

apartman banner