Nevíte, kam dřív skočit? Špatně spíte, jste stále unavení, vytrácí se radost ze života? Na vině může být stres. Zvládat každodenní pracovní vypětí není vůbec snadné. Jak vyplývá z nejrůznějších průzkumů, stres v práci zažívá až polovina populace. Prožíváte-li časté nerváky v práci, možná že něco děláte špatně. Zkuste se nad sebou zamyslet a chtějte věci změnit k lepšímu.
Krok za krokem. Snažíte se řešit mnoho věcí najednou a všechno chcete vyřídit teď hned. Přitom máte jen jeden mozek, dvě ruce a osm hodin pracovního času. Není se co divit, že vás občas ovládne panika, v množství úkolů se začnete ztrácet, stres zákonitě narůstá. V takové situaci je třeba zvážit, co je skutečně důležité, co můžete odložit na jindy. Dobré je určit si priority, práci si rozdělit podle důležitosti a časové naléhavosti. Pracovní den začít s úkoly, které jsou náročnější, připadají vám složité, tedy v čase, kdy je energie na vrcholu.
Umíte říkat ne? Patříte k lidem, kteří nedokáží nikomu nic odepřít? Ani svému nadřízenému, ani kolegovi, ani jiným lidem? Chcete být za slušného člověka, mít pocit, že vás druzí potřebují, připadáte si důležití, že všechno zvládnete. Ale když se nad sebou zamyslíte, musíte si přiznat, že si toho někdy na svá bedra nakládáte víc, než dokážete stihnout. Výsledkem vašeho přikyvování je únava, nespokojenost, ztráta energie, celková skleslost. Chce to jen trochu víc myslet sami na sebe, bez výčitek svědomí, naučit se zdvořile a s úsměvem odmítat.
Jak se vyrovnat s kritikou. Nikomu není příjemné, když ho okolí kritizuje. Zvláště ženy jsou vztahovačné, neumí kritiku přijímat, každé slovo si berou příliš osobně. Většinou na ni reagují přecitlivěle, chybí jim potřebný nadhled, a tak se dostávají do konfliktů, cítí kolem sebe nepochopení. Snažte se zachovat profesionální přístup, soustřeďte se na fakta, nikdo přece není dokonalý. Chtějte být lepší, každá kritika vás může posunout o něco dál.
Všechno umíte nejlépe. Máte problém s tím, abyste svěřili pracovní úkol někomu jinému? Pokud si myslíte, že nikdo ji neodvede v takové kvalitě, pořádně jako vy, riskujete, že se za chvíli pod tíhou povinností zhroutíte. Pamatujte na to, že každý člověk je nahraditelný. Když se naučíte svou práci delegovat na jiné, posílíte tak vzájemnou důvěru v kolektivu, přispěje to i k lepším mezilidským vztahům.
Zaměstnání středobodem života. Možná, že jste si před sebe vytýčili nesnadný cíl, máte v profesi velké ambice. Pozor však na přílišná očekávání. Jestliže každý rok pomýšlíte na to, že byste změnili svého zaměstnavatele, jste se svou prací nespokojení, chyba možná nebude jen u toho, že vás práce stoprocentně nenaplňuje. Měli byste si ujasnit, co vlastně chcete. Nevyhovovalo by vám spíš svobodné povolání? Nenajdete větší pocit uspokojení v malé firmě, kde se všichni důvěrně znají, nebo by bylo lepší pracovat v početném týmu? Když si poctivě odpovíte na své otázky, vyhnete se tak možná dalšímu zklamání.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456264
DnesDnes126
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4171
Tento měsícTento měsíc7210

Partnerské weby

apartman banner