„Big Mind je zenová seberozvíjecí technika, s jejíž pomocí objevíte své pravé Já paradoxně existující mimo osobní rovinu. Ztotožnění se s ním přináší svobodu a kreativitu a umožňuje proces osobního zrání vedoucí ke štěstí a smysluplnému životu. Tento stav čisté meditace je radikální probuzení.”
Zenový mistr D. Genpo Merzel Roshi je jeden z prvních zápaďanů, který úspěšně absolvoval kompletní zenový výcvik pod vedením japonského mistra a stal se oficiálním držitelem linie v tradicích Soto i Rinzai, a byl rozeznán jako ztělesnění 81. zenového patriarchy v přímé linii od Budhy. V roce 1999 vytvořil Big Mind proces, který v sobě zahrnuje pravou esenci zenu a současné západní psychologické poznatky. Jedná se o velmi účinnou, jednoduchou a univerzální techniku, která slouží jako nástroj autentického sebepoznání vytvořený pro 21. století. Vlivný americký filozof Ken Wilber označil Big Mind proces za prokazatelně ten nejdůležitější původní objev v posledních dvou stoletích buddhismu.
D. Genpo Merzel pochází z dlouhé linie rabínů. Narodil se v New Yorku v roce 1944. Vyrostl však v Kalifornii, kde také absolvoval pedagogickou fakultu USC. V mládí byl členem amerického reprezentačního týmu ve vodním pólu. V roce 1972 zahájil svůj zenový výcvik pod japonským mistrem Taizanem Maezumi. V roce 1996 obdržel inka a stal se tak jedním z mála zápaďanů uznávaných jako držitelé linie v tradicích Soto i Rinzai. V šedesátých letech se zabýval gestalt terapií a od roku 1983 spolupracuje s Halem Stonem, jungiánským psychologem a zakladatelem terapeutické metody Voice Dialogue.
Co je to proces Big Mind?
„Big Mind je probuzení, okamžité probuzení. Je to otevírání naší mysli nekonečnu. Velká Mysl znamená otevírání našeho vědomí. Na této mysli ulpíváme, říkáme jí vlastní „já“. Nejlépe to vidíme na velkém trojúhelníku. Levá strana představuje omezující mysl a srdce. To, kým si myslím, že jsem. To, čemu věřím. Pravá strana znamená oproštění se od všeho. A najednou přichází údiv, kdy nevím, kým jsem. Žádný posluchač ani pozorovatel. Jsem vším, věčný. Vrcholem trojúhelníku je Velké Srdce. To je připojením mého já. Otevřít ho můžeme nekonečné kapacitě. Je tam láska pro všechny bytosti, planetu, protože je za hranicí představitelnosti, otevření. Vždy musíme fungovat s moudrostí a citem.“
Může se každý kdykoli probudit?
„Zen je v buddhismu probuzení, okamžité probuzení. Když slepice klovne do skořápky, vejce se otevře. Klovne-li ale brzy, kuře zemře. Musíme najít tu správnou chvíli, všechno musí přesně dozrát, i čas. Dotyčný musí být připraven a chtít se otevřít. Probuzený znamená, že jsem vědomý a uvědomuji si, že jsem probuzený. Život se právě změnil.“
Kdy jste proces Big Mind objevil?
„Před deseti lety a za tu dobu se otevřely stovky lidí.“
(zla)
DODATEK
Pro zen je charakteristické okamžité probuzení bez nutnosti projít přípravnými stádii. Tento princip existoval i v Indii - Lankávatára sútra uvádí, že existuje jak postupný, tak náhlý způsob probuzení, v prvním případě cestou vyčišťování zkažených výronů či projekcí mysli, ve druhém případě cestou okamžitého obrácení do hlubin vědomí, čímž dojde k odvržení dualistických představ.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner