Vznik pleši začíná, když nové vlasy nedorůstají tak rychle, aby nahradily normální denní ztrátu, působenou měnícími se rytmy těla a hladiny hormonů. Jak proces řídnutí pokračuje, na některých částech pokožky hlavy se nový růst zcela zastavuje. Většinou je pak trvalá plešatost způsobena běžnými dědičnými vlivy - někdy kombinovanými s dalšími faktory, jako jsou stres, špatná výživa nebo špatný krevní oběh, přičemž více jsou postiženi muži než ženy.
Řídnutí vlasů se obvykle nejdříve projevuje na spáncích a na temeni. Může začínat již v mládí, třebaže je nejvíce patrné ve středním věku. Úbytek vlasů je často pomalý a k jejich úplné ztrátě dochází jen zřídka. Ženy jsou takto těžce poškozeny jen vzácně a obvykle ne dříve než po přechodu.
Dočasná ztráta vlasů nebo i plešatost může být způsobena chudokrevností, nedostatkem hormonu štítné žlázy, infekcí vlasové pokožky, těhotenstvím, různými léčivy, steroidy, antibiotiky nebo nejrůznějšími nemocemi. U lidí mezi dvaceti až čtyřiceti roky se občas na hlavě utvoří lysá místa bez zjevných důvodů, obvykle jim však vlasy opět do půl roku nebo do roka znovu narostou.
Lidové léčitelství doporučuje pro zlepšení stavu pokožky hlavy a vlasů masírování ohřátým mandlovým olejem po dobu jedné hodiny a po něm mytí jemným šamponem. Pro zlepšení celkového zdravotního stavu je třeba zařazovat do jídelníčku jídla bohatá na bílkoviny, jako třeba luštěniny, ryby, libové maso, vejce, sýry a ořechy. Pomoci může každodenní šálek čerstvé šťávy z hlávkového salátu.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner