Příčinou nadváhy je nevyrovnaný poměr přijímané a vydávané energie. Nevyužitá energie se ukládá v tukových buňkách, a pokud tato nerovnováha přetrvává delší dobu, člověk začne tloustnout. Příčinou jsou především nesprávné stravování, nedostatek pohybu, nemoci související s poruchou látkové výměny, nadměrná činnost štítné žlázy, nadbytek estrogenů, přibírání hmotnosti v těhotenství a deprese.
Díky moderním způsobům zpracování potravin a manipulace s nimi vznikají vysoce koncentrovaná kalorická jídla plná tuku a cukru, která nejsou zdraví prospěšná. Některé průmyslově upravené potraviny jsou dokonce pokropeny tzv. chuťovými zlepšovadly, která touhu po jídle ještě podpoří. Při hubnutí se snažte odstranit nevhodné stravovací návyky - nadbytek kaloríí, přejídání, jednostranně zaměřený jídelníček. V něm výrazně omezte tučné maso, uzeniny všeho druhu, plnotučné mléčné výrobky, smažené a energeticky vydatné pokrmy a potraviny. Vyhýbejte se cukru, sladkostem, cukrovinkám a sladkým nápojům, neboť cukr podporuje ukládání tuku v těle. Velkou zátěží pro postavu je konzumace sušenek, řezů a dalších sladkostí, které se snahou zhubnout nemají mnoho společného. Omezte příjem alkoholu, neboť obsahuje velké množství kalorií, a navíc podporuje chuť k jídlu. Pokud chcete zhubnout, dodržujte pitný režim - nejméně 1,5 l tekutin denně, neboť jejich nedostatečný příjem může podstatně zbrzdit spalování tukových vrstev.
(žuk)
DODATEK
Nadváha i obezita přinášejí zvýšené riziko civilizačních chorob a zdravotních problémů - srdečního infarktu, cévních mozkových příhod, vysokého krevního tlaku, cukrovky a dalších chorob.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456278
DnesDnes140
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4185
Tento měsícTento měsíc7224

Partnerské weby

apartman banner