Změny se hodí do každého časového plánu, to říká japonská filozofie Kaizen. Když chtějí lidé dát svému životu jiný směr, jednají často unáhleně: stravují se ze dne na den pouze super zdravě nebo začnou intenzivně s joggingem . A výsledek? Brzy spadnou do starých zvyklostí. Lepší je postupovat krůček po krůčku, než začít velkými skoky.

Dejte si malé a jednoduché otázky
K čemu je to dobré? Například si řeknete: „Jak docílím toho, abych byl koncem roku fit“? Dalekosáhlé otázky často vyvolávají strach, malé otázky mohou naproti tomu motivovat. Funguje to takto: Jestliže chcete dosáhnout cíl, ptejte se, jaký krok mohu dnes udělat na této cestě. To znamená začít chodit po schodech pěšky místo výtahem. Tím už cíl není až tak vzdálený.

Dělejte malé věci
K čemu je to dobré? Nepatrné změny stojí málo času a peněz, docílíme tím rychle výsledky. Jejich pomocí můžeme uvolnit vnitřní odpor a zvyknout si na nové postoje. Chcete při nákupech ušetřit? Nakupujte pouze to, co jste si napsali na lístek. Nebo v případě, že jste zvyklí dát do nákupního vozíku i to, co nemáte v plánu, dejte nějaké zboží zpět do regálu dříve, než dojdete ke kase. Po nějakém čase sečtěte ušetřené peníze.

Odměňte se malými věcmi
K čemu je to dobré? Děti dostanou bonbon, jestliže něčeho dosáhly. A vy? Odměna je báječné povzbuzení pustit se do obtížných úkolů. Funguje to takto: Napište si seznam toho, co neradi vyřizujete. Přesto se ale do toho pusťte a večer se odměňte něčím, co vám způsobí radost.

Vnímejte malé momenty v životě
K čemu je to dobré? Jestliže vnímáte jednotlivé momenty vědomě, dá nám to poznat, co nás v životě dělá šťastnými a co ne. Rovněž vztahy k jiným lidem získají často novou hloubku. Funguje to takto: Zvažujete, zda máte změnit zaměstnání. Zaznamenávejte si momenty, které vám během dne v zaměstnání způsobují radost a ty, které vás nervují. Po několika týdnech získáte přehled, který vám umožní se rozhodnout.
(alž)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456246
DnesDnes108
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4153
Tento měsícTento měsíc7192

Partnerské weby

apartman banner