Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a

nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Jsme u sestavy pro podzimní týdny.

42. týden roku

Olga Krumlovská říká: Přeměňte fyzickou energii na duchovní.

Vzpřímeně se postavte, ruce dejte v bok. Zvedněte pokrčenou nohu a opřete ji z boku chodidlem o stehno druhé nohy. Rukou uchopte pokrčenou nohu za kotník a vytahujte ji co nejvýše. Držte rovnováhu, klidně dýchejte. Hlavní zásadou je dívat se vždy na nepohybující se předmět – nikdy netěkejte očima! Soustřeďte se na myšlenky, které se stávají konkrétními. Pozice z předešlého týdne vás připravila na ty další – v tomto a příštím týdnu. Ne nadarmo se jim říká strom. Hlavním úkolem těchto dvou pozic je naučit se být pevný jako kmen stromu, stát, jako byste byli vrostlí do země. Od trupu nahoru musíte být pružní tak jako strom, aby vás prudký vítr nevyvrátil i s kořeny. O dokonalou pozici stromu ale budete usilovat až následující týden.

Příprava na tuto pozici je velmi důležitá. Nejprve se dobře postavte, nohy dejte od sebe na šíři ramen. Narovnejte záda, nezvedejte ramena a proklepejte si ruce. Brada musí směřovat rovně, nezvedejte ji vzhůru ani nepřibližujte k hrudi. Poté se soustřeďte na dech. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech a s hlubokým výdechem se nejprve předkloňte, potom zakloňte, zakružte tělem na jednu a pak na druhou stranu. Opět se narovnejte a dejte ruce v bok, lehce se ukloňte vpravo a pak vlevo. Ruce nechte založené v bok a soustřeďte se na svůj dech. Vyberte si konkrétní bod, na nějž se budete při procvičování pozice dívat a nespusťte z něj oči. Měl by to být nějaký malý bod, nikoli velká plocha. Snažte se navodit představu, že vaše nohy vrůstají do země, jako by zapouštěly kořeny. Poté zvedněte jednu nohu do pozice, jakou vidíte na obrázku. Nikdy se pro nohu nepředklánějte, dejte ji do takové výše, abyste na ni rukou dosáhli, pak ji přitáhněte. Pokud na nohu nedosáhnete, nevadí. Nohy samozřejmě vystřídejte.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453994
DnesDnes28
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1901
Tento měsícTento měsíc4940

Partnerské weby

apartman banner