Výlety do minulosti mohou být napínavé a přinést i překvapivá zjištění. O tom, že kníže Neklan, vítěz nad Lučany a Vlastislavem, nebyl Čechem, nýbrž keltským bohatýrem, jsme již psali. Mohl se jmenovat Niklinus či Neclam a objevily se

dokonce spekulace, podle nichž byl kníže ženou.

Galský výraz „nighean“ se totiž používal pro charakteristiku dcer. Neklanova mírnost, soucit nad synkem Vlastislavovým a jemná povaha skutečně příslušely v té době spíše ženám.

 

Místo odměny smrt

 Když Durynk zabil malého Zbislava, jeho hlavu odnesl na pražský knížecí stolec (hrad). Neklan byl zhnusen tímto činem a Durynkovi dal na výběr ze tří způsobů sebevraždy – oběšení, shození ze skály či probodnutí mečem. Vraj si zvolil oběšení, protože věděl, že jeho duše zůstane navěky v zásvětí (v pohanském záhrobí), nebude se vracet mezi živé. Ostatně i svatá Ludmila žádala své vrahy o jinou smrt než uškrcení. Nepochodila, a tak zůstala uvězněna v zásvětí.

V případě probodnutí mečem by docházelo zcela jistě k posmrtným návratům mezi živé. Pokud by byl Durynk shozen ze skály (pravděpodobně z divotvorné a magické vyšehradské), mohl se „propadnout“ do jiného časoprostoru, jako bájný Šemík s Horymírem. Zřejmě by riskoval pobyt v nebezpečné zóně, měl totiž špatné energetické „nasměrování“ a velkou zátěž způsobenou vražedným činem.

 

Srbíni nenosili hlavy panovníkům

Alois Jirásek líčí Durynka jako „Srbína“ (příslušníka ze saské oblasti), ale i to je sporné. Germáni (i Slované) nepřinášeli hlavy nepřátel panovníkům, na rozdíl od Keltů, kteří tak činili, aby bylo možné spočítat zabité. Durynk tedy nebyl Germánem, ale Keltem jako kníže Neklan.

Ani výběr stromu, na němž spáchal sebevraždu pravděpodobně pod Vyšehradem, není náhodný. Olše je jedním ze sedmi posvátných stromů. Často byla považována za strom čarodějnic s ohnivými vlasy, stejnými, jako je barva olšového dřeva. V keltské mytologii je spjatá s bohem Esuem, pánem nad životem a smrtí, bohem války a také vládcem větru. Uchylovali se k ní lidé, kteří se stali obětí vlastního osudu.

 Procházíme podvečerním Vyšehradem. Slunce zapadá a krvavá obloha nám nabízí zvláštní kulisu. Jako kdyby skrze mračna ukapávala Zbislavova a Durynkova krev… Všude jsou cítit tajemství, která nebudou hned tak odhalena. Možná nikdy…

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455959
DnesDnes538
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3866
Tento měsícTento měsíc6905

Partnerské weby

apartman banner