Na rozdíl od chřipky, jejíž nástup je velmi rychlý a teplota prudce stoupá, nachlazení není žádnou katastrofou. Nejčastěji se přihlásí mírnou bolestí v krku, ucpaným nosem, lehčím kašlem. Za kýchání, zduřené sliznice, mírně zvýšenou teplotu

mohou viry. Někdy stačí pobývat v jedné kanceláři s kýchajícím člověkem a za pár dní se také necítíte ve své kůži. V každém případě udělá tělu dobře, jestliže ho nebudete přetěžovat, dopřejete mu dostatek odpočinku a kvalitní lehčí stravu. Podle odborníků se lze před nachlazením chránit i častým umýváním rukou. Snažte se organismus posílit dostatečným přísunem vitaminů a minerální látek. Pokud nejste ve formě a něco na vás tzv. leze, zvyšte příjem vitaminů, zejména C. Najdete ho v pomerančích, citronech, kiwi, paprice, brokolici nebo třeba v petrželové nati, křenu, v čerstvých šípcích. Důležité je také během dne doplňovat tekutiny, i když nemáte žízeň. Nejlepší je obyčejná voda, minerálka, čaje nebo ředěné ovocné šťávy.

Z alternativních postupů lze doporučit lipový čaj, který podpoří pocení. Stačí dvě lžičky drogy zalít čtvrt litrem vroucí vody a nechat asi deset minut vyluhovat. Čaj pijte po malých doušcích v pěti denních dávkách.

Také aromaterapie má co nabídnout. Opatřete si eukalyptovou, tymiánovou nebo borovicovou silici a pár kapek naneste na papírový ubrousek, který stočte do kuličky. Lepší dýchání podpoříte, jestliže budete osvěžující vůni vdechovat střídavě přes ústa a nos. Vhodná je rovněž inhalace nad vřící vodou se solí. Při bolestech v krku doporučují lidoví léčitelé čaj ze šalvěje, heřmánku nebo řepíku lékařského. Jestliže však příznaky nachlazení neustupují ani po třech čtyřech dnech, je lépe se poradit s praktickým lékařem.          

(map)

 RADA SPIRITU

Víte, že imunitní systém je úzce spojený s psychikou? Prospívá mu pozitivní myšlení, optimistický pohled na svět, spokojenost, smích a humor. Naopak ho oslabují deprese, smutek, pocity beznaděje.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458247
DnesDnes43
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1373
Tento měsícTento měsíc9193

Partnerské weby

apartman banner