Srdcem unikátního slovenského orloje je astroláb, neboli ciferník, s astronomickými údaji. Právě astroláb dělá z orloje ve Staré Bystrici jediný a první orloj na Slovensku. Bez něj nemůže být orloj orlojem.

Tento složitý astronomický a hodinářský mechanismus

sestrojila pražská firma s tím, že astronomické údaje jsou navržené speciálně pro zeměpisnou polohu Staré Bystrice. Nejde tedy o kopii jiného orloje, ale o originál.

Světově ojedinělý astroláb

Barevnost hlavní desky astrolábu je daná fázemi dne –černá je noc, červená úsvit, bleděmodrá den a obzor, červená soumrak. Ručička se Sluncem se pohybuje po těchto polích podle toho, kde se reálně Slunce nachází. Hlavní deska je dále dělená zlatými lemovkami, jež označují rovník, obratník Raka, obratník Kozorožce a tzv. místní poledník, tedy úsečku přímky ukazující, kdy je Slunce nejvýše na obloze nad Starou Bystricí. Orloj ve Staré Bystrici jako jediný z existujících orlojů na světě tedy ukazuje tzv. pravý sluneční čas.

Mimo to astroláb ukazuje polohu Měsíce na obloze a jeho fáze a polohu Slunce ve znamení zvěrokruhu.

Na vnějším okraji je tzv. kalendářní deska, která má 366 dílků, každý den se otočí o jeden díl. Významné slovenské svátky a památné dny jsou na kalendářní desce označené červenou hvězdičkou.

Plastiky osobností dějin

Ve výklencích orloje je umístěno šest bronzových plastik - z nejstaršího období je to kněžna Pribina, král Svätopluk, z 19. století jsou to kodifikátoři slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. století je tu Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodností je taktéž vyobrazení Pribiny s mečem v ruce a krále Svätopluka s královskou korunou, coby krále starých Slováků. Všechny plastiky jsou z bronzu a odlili je umělci v ateliéru Tri kamene ve Stupave.

Nechybí ryolit a zlatý onyx

Drapérie orloje je zhotovená ze slovenského kamene ryolitu. Její horní část je vytesaná ve tvaru opony, dolní obsahuje kruhové otvory, ve kterých jsou vložené průhledné cedulky ze zlatého onyxu – jediného slovenského mramoru, jenž se těží v lomech u Levic. Tento mramor obsahuje ve své struktuře časti zlatého vlasu (odtud pochází jeho pojmenování). V noci jsou tyto cedulky nasvícené. Z ryolitu je zhotovený i portál vstupu do galerie.

Ve věžičce orloje jsou umístěné dva zvony.Jeden odbíjí čas a druhý vytváří zvukovou kulisu v době promenády apoštolů. Odbíjecí zvon nese název sv. Juraj, druhý zvon Riečnická Madona.

Sedm soch slovenských apoštolů vytesal z topolového dřeva lidový řezbář Peter Kuník z Tvrdošína.Jde o světce, jejichž osudy byly spojené se Slovenskem - sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtěch.

Ludmila Veselá

Foto: starabystrica.sk

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522167
DnesDnes516
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1269
Tento měsícTento měsíc13935

Partnerské weby

apartman banner