Adolf Hitler byl hlavní postavou německé Třetí říše, ale i tento diktátor byl odkázán na své pomocníky, kteří mu bezvýhradně sloužili. Vykonávali, co diktátor nařídil, ba leckdy ještě více. K takovým patřil i Dr. Ing. Hans Kammler, vysokoškolsky vzdělaný, extrémně pracovitý a pečlivý

člověk, na druhé straně chladný, bezohledný a vypočítavý. O jeho drakonických opatřeních se raději mlčelo.

Z postavení neznámého stavebního inženýra se prodral do mocenských stuktur wehrmachtu (od roku 1944 jako generálporučík) a zbraní SS (od března 1945 jako SS-Obergruppenführer a General der Waffen SS). Na konci války soustředil do svých rukou obrovskou moc. Řídil výrobu německých tajných zbraní, které měly na poslední chvíli dopomoci Hitlerovi ke konečnému vítězství.

Stavitel neuvěřitelných komplexů

O tajných „zázračných“ zbraních nacistického Německa, proudových letadlech a raketách (V1 a V2) a plánech jejich výroby v podzemních továrnách, toho již bylo napsáno mnoho. Ve všech publikacích, které se těmito fenomény zabývají, se pravidelně objevuje jedno jméno - Hans Kammler. Tak jako byl doktor Mengele Hitlerovým Andělem smrti, Schaft jeho bankéřem, Reichsführer Himmler jeho Druhým mužem, Goebbels jeho nejfanatičtějším „žhářem“, „nepolitický voják“ velkoadmirál Dönitz jeho nástupcem, „profesor“ Speer jeho hlavním architektem, byl Hans Kammler jeho hlavním technokratem. Byl to právě on, kdo pro Hitlera realizoval stavby tajných vojenských zařízení, kde se projektovaly a posléze také stavěly unikátní zbraňové systémy, často značně bizarní, kterými chtěli Vůdce a jeho suita zvrátit průběh války ve svůj prospěch.

Byl podepsán pod plány neuvěřitelných nadzemních i podzemních komplexů, jako byly Peenemünde nebo Raise, ale také pod úmrtními listy statisíců nevinných obětí z řad zajatců v koncentračních a pracovních táborech.

Život obestřený otazníky

Jak ale Kammler žil, co vše bylo v jeho rukách, o čem rozhodoval? A především otázka nejdůležitější - jak, kdy a kde vlastně zemřel?

Skončil jeho život během posledních válečných dnů v roce 1945 (ještě v dubnu tohoto roku byl občas viděn ve Štěchovicích a v litoměřickém podzemním komplexu Richard, dodnes obestřeném tajemstvím), nebo odešel za hranice a skrýval se? Byl skutečně naposledy viděn v Čechách, a co zde dělal? Byl snad spojen s naším územím také jinak? Na tyto a další otázky se snaží odpovědět například kniha Petra Vokáče „Hans Kammler“, s podtitulem „Hitlerův technokrat“. Ale kde je skutečná pravda?

Všichni tajemně mlčí

Je až s podivem, že šéf německých tajných zbraní zmizel beze stopy (dokonce chyběl v trestním rejstříku při norimberském procesu) a ještě více znepokojující je skutečnost, že upadl v zapomnění a svět se o něj přestal zajímat. Ani kontroverzní německý a poté americký „otec“ raketové techniky, konstruktér první smrtonosné balistické střely na světě V2 a tvůrce amerického vesmírného programu v NASA Wernher von Braun, se při rozhovorech o svém dlouholetém působení ve službách nacistické Třetí říše nezmínil o Kammlerovi, ačkoli se museli dobře znát.

Dnes bychom řekli, že jeden z nejméně známých mužů Třetí říše představoval nový typ vzdělaného a svoje názory tvrdě prosazujícího managera nacionálního socialismu se zločineckou dynamikou. O závěru jeho života se vypráví legendy – například, že přežil v klášteře u bavorského Mnichova, v malé vesničce na Moravě, v některé ze zemí Latinské Ameriky, v americkém zajetí (jeho znalosti o tajných zbraních představovaly jízdenku na svobodu) nebo, že zemřel někde v sovětském gulagu na Sibiři či dokonce spáchal v Praze sebevraždu...

Bohumil Tesařík

Ilustrace: discaircraft a Luca Oleastri

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729089
DnesDnes440
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden967
Tento měsícTento měsíc18401

Partnerské weby

apartman banner