Každý, kdo míří po značně rozbité dálnici R7 z Prahy do Slaného, míjí u obce Makotřasy jednou z největších evropských svatyní neolitických zemědělců. Gigantický čtverec o stranách 300 metrů (postavený navíc na zbytcích ještě staršího kruhového objektu) uzavíral

plochu o velikosti 25 hektarů nad soutokem Lidického a Zákolanského potoka.

Na místě zvaném „Na ostrově“ byly od 30. let minulého století objeveny mimo jiné čtyři okrouhlé pece. Spolu s kusy měděné rudy a předměty nesoucími stopy žáru jsou důkazem nejstarší dosud známé výroby kovu v Čechách. Na nedalekém pohřebišti se našly jak kostry pohřbené s milodary, včetně kamenné schránky s lidskou lebkou, tak pohozená těla s odseknutými hlavami. Celý objekt byl obehnán hlubokým příkopem a dřevěnou kolovou ohradou (atypicky na dně příkopu) a s astronomicky orientovanou dvojicí bran na východní a západní straně svatyně. Různé spojnice mají prokazovat, že objekt (který je starší než egyptské pyramidy nebo proslulý britský Stonehenge) fungoval mimo jiné jako obrovský pravěký, leč poměrně přesný, kalendář.

Orientace na souhvězdí Orion

Velkým významem pro něj bylo „zimní“ souhvězdí Orion, podobě jako pro Cheopsovu pyramidu v Egyptě. Pokud vezmeme za prokázané, že tzv. megalitický yard odpovídá 82 centimetrům (jedná se o běžnou jednotkou užívanou archeology a astroarcheology při proměřování všech známých i méně známých dávných megalitických staveb, například ve francouzském Carnaku), pak přepona pomyslného rovnoramenného trojúhelníku vytvořeného průzory v brankách činí rovných 365 megalitických yardů!

Brána do jiných světů

Nelze vyloučit, že svatyně měla ale ještě jiný úkol. Mohla být jakýmsi strážcem „zlého místa“, které díky základům této praastrologie střežilo nějaké překřížení geopatogenních zón. Ta mohou být v některých dnech podle vzájemné polohy Slunce a Měsíce pro člověka velmi nebezpečná. V této souvislosti je pozoruhodné, že na dohled svatyně stála až do června 1942 obec Lidice, než ji Němci vypálili a vyvrátili do základů. Také jen kousek odtud došlo v roce 1999 k úmrtí 10 cestujících linkového autobusu. Jedná se o pomstu démonů za to, že přes svatyni je od 60. let minulého století úhlopříčně vedena silnice R7?

 Parapsychologové věří, že také otevírala, respektive zavírala, brány do jiných světů a bránila hranice našeho světa a od podzemí „nelidí“. 

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729076
DnesDnes427
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden954
Tento měsícTento měsíc18388

Partnerské weby

apartman banner