Proslulost znojemského podzemí je stejně velká jako památek na jeho povrchu. Ve sklepech středověkého domu U Lopaty v Obrokově ulici (s nejkrásnější sklípkovou klenbou ve Znojmě) je podle místních legend ukrytý poklad. Pověst říká, že zde

stával ještě předtím klášter založený Anežkou Českou, která měla být na tomto území pohřbena. Tomu také Znojemští pevně věří. Znojemská pověst také praví, že až budou ostatky této české světice objeveny, zavládne v zemi klid a mír.

Podzemí plné běsů

Dalším významným znojemským domem je, jak z hlediska historie, tak paranormálních jevů, bývalá mincovna. Údajně se jedná o vůbec nejstarší dům ve Znojmě. Fungoval zde uprostřed lesů ještě před založením města jako zájezdní hospoda. V jejím mázhauzu bylo do výklenku zasazeno kamenné ženské poprsí, podobné tomu královninu v chrámu svatého Víta v Praze. Pověst praví, že patří Znojemské Ubuši, která je pro město paládiem, tedy ochrannou soškou. Dnes je možné si Ubuši prohlédnout v místním muzeu.

Další zajímavosti lze objevit kolem mincovny, ze které se vstupuje do znojemského podzemí. To vzniklo pod městem už před 700 lety spojením domovních sklepení. Krom obranných sloužilo také k hospodářským účelům a se svou délkou přes 30 km je nejdelším v České republice. Není tedy divu, že se v něm podle pověstí nachází hned několik pokladů a straší zde několik typicky podzemních, či hornických, strašidel a zjevení. Odtud je prý možné dostat se do pekla.

Tajná chodba s pokladem

Další podzemní chodba vede od farního kostela sv. Antonína ke znojemskému hradu a dál až k louckému klášteru. V něm, respektive v jeho podzemí, zazdili po zrušení kláštera Josefem II. hamižní mniši obrovský klášterní poklad. Práci zajistil z daleka přivezený zedník, kterého do podzemí zavedli se zavázanýma očima, aby neznal cestu k bohatství. Potom byl stejně oslepený odvezen pryč z města. Jiná varianta této legendy ale říká, že poklad se nachází v podzemí jednoho z vinných sklípků v blízkých Načeraticích a je možné se k němu dostat o velikonočním Božím hodu.

Zkamenělý loupežník

Havraní skála na dohled od Znojma je podle legend, shromážděných místním vlasteneckým písmákem J. H. Gallašem, zkamenělým loupežníkem, který byl takto potrestán za vraždu rytíře, jeho syna a poustevníka, jenž je doprovázel. Právě tento svatý muž ho před svou smrtí proklel. Je zajímavé, že loupežníci, respektive tehdy „odpůrníci“, kteří bojovali kryti královským glejtem, hrají významnou roli i v dějinách Znojma.

Válečnou zajímavostí je, že významnou pomoc při úspěšné dvouměsíční obraně proti přesile rakouského vévody Albrechta Habsburského v roce 1404 (který zde dokonce zemřel) poskytly i houfce vedené Janem Žižkou. Během tohoto válčení bylo poprvé v dějinách na území současné České republiky použito dělostřelectvo, konkrétně obléhací bombardy.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729065
DnesDnes416
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden943
Tento měsícTento měsíc18377

Partnerské weby

apartman banner