Čtenářku Vladimíru zajímá: „Před nějakou dobou jsem prodělala boreliózu. Ale i přes zaléčení antibiotiky jsem stále unavená, bolí mě svaly a klouby. Nemohu se toho zbavit. Poradily by si s tím nějaké bylinky? A pak se chci zeptat ještě na jednu věc. Říká se, že nemoci mají duchovní příčinu. Má ji snad i borelióza?“

Antibiotika, bohužel, nejsou

zárukou uzdravení. Odborníci uvádějí, že se v České republice setkáváme s několika druhy boreliových bakterií, které mají odlišné projevy. Rozdílně proto také reagují na léčbu antibiotiky. Úplné uzdravení závisí především na stadiu, v němž je zahájena léčba nemoci. Pokud jde o počáteční stadium, počet uzdravených se pohybuje okolo 90 %. Ovšem v případě chronických forem je to už jen zhruba 30 %.

Pomoc z přírody

S boreliózou je skutečně možné bojovat pomocí bylin. Vzhledem k  tomu, že má tato nemoc infekční původ, je důležité začít s očistou organismu, aby se zbavil nežádoucích virů a bakterií.

Známá bylinkářka a gemmoterapeutka Jarmila Podhorná například doporučuje: „V případě boreliózy lze použít tinkturu z pupenů topolu, která v této souvislosti patří k nejúčinnějším. Důležitou součástí léčby je ale i regenerace oslabeného organismu.“

Jako vhodný detoxikační prostředek navíc doporučuje kombinaci tinktur z pupenů břízy a jalovce. Bříza má čisticí účinky a jalovec regeneruje játra napadená boreliemi.

Mezi bylinkáři je ale také zmiňována léčba směsí z pupenů borovice, černého rybízu a vinné révy. Ta dodá do svalů i kostí důležité stopové prvky, stimuluje nadledvinky a působí protizánětlivě.

Další bylinou, která má silnou schopnost působit proti boreliové infekci, je štětka soukenická. V české fytoterapii je známá jako bylina ovlivňující revmatické nemoci a žaludeční či dvanáctníkové vředy. S novými informacemi ovšem přišel před časem profesor Wolf Dieter Storl. Své poznatky shrnul v knize Přírodní léčba boreliózy. Podle jeho názoru je tinktura ze štětky soukenické velmi účinná zejména v kombinaci s terapií prohřívání (sauna, potní chýše, horké koupele), případně v propojení s energetickým léčením. Tinktura se vyrábí z drceného kořene rostliny, který se sbírá dříve, než jde bylina do květu.

Protože při borelióze často dochází k zatížení a poruchám lymfatického systému, bývají pak oslabeny také slezina a tlusté střevo (jsou propojené). Proto je vhodné nasadit rostlinné prostředky čisticí lymfu, mezi něž patří jmelí, svízel, krtičník hlíznatý, mokrýš a jeřáb.

Stoupenci holistického principu upozorňují v případě boreliózy na nutnost posílení imunitního systému. Doporučují tříměsíční užívání dvou přírodních produktů - tobolek s výtažky ženšenu korejského (obohacených o vitamin E) a tablet echinacey (obsahujících však celou třapatku nachovou a nikoli jen extrakt z ní).

Psychosomatické příčiny nemoci

Pokud připustíme, že je nemoc odrazem duše, a budeme na boreliózu pohlížet z tohoto úhlu, pak lze údajně za její příčinu označit zlobu (kritické posuzování a hodnocení druhých lidí, touhu mít se lépe a mít více než jiní a podobně). Čím silnější negativní pocity a emoce člověk díky svému myšlení a přístupu prožívá, tím horší průběh borelióza má. Úkolem boreliózy je tak náprava pokřiveného postoje vůči lásce a hojnosti. A vyléčit ji a zastavit tedy může jen láska, se kterou se naučíme přistupovat ke druhým.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458036
DnesDnes467
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1162
Tento měsícTento měsíc8982

Partnerské weby

apartman banner