Bolí vás často hlava? Pociťujete žaludeční nevolnost i při zdravém jídelníčku? Stojí vás běžná práce více námahy? Stres, v němž neustále žijete, je možná nepřiměřený a tělo volá SOS. Stres je zabiják, který může mít nejrůznější příznaky. K těm

fyzickým patří například sucho v ústech, nechutenství stejně jako přejídání, zvýšené pocení, hučení v uších. V emocionální rovině se projevuje pocity nepochopení, sociální izolací, potížemi v sexuálním životě, sebelítostí, bezmocným vztekem. U vystresovaných lidí lze zaznamenat i změny v chování, jako jsou zvýšená podrážděnost v komunikaci s lidmi, neschopnost dokončit svěřené úkoly, ztráta empatie, zvýšená potřeba mluvit o svých problémech a neschopnost věnovat pozornost problémům jiných lidí a podobně.

Každý má jinou laťku. Někdo se cítí vysílen při zvládání běžných denních povinností, jiného zasáhne stres až ve chvíli extrémního, dlouhodobého vytížení. To znamená, že i žena v domácnosti, na mateřské dovolené může prožívat stejný stres jako předseda akciové společnosti významné nadnárodní společnosti. Co dělat, pokud člověku všechno přerůstá přes hlavu?

Každý je nahraditelný

Berete si na svá bedra jen tolik povinností, kolik unesete? Každý je nahraditelný a je třeba se naučit některé povinnosti a úkoly delegovat na druhé, a to jak v pracovním prostředí, tak v rodině. Svému okolí dejte jasně najevo své potřeby a očekávání. Díky tomu se vyhnete nedorozumění a pocitu, že jste zneužívaní.

Cvičení sníží úzkost

Pohyb může snížit úzkost, momentální depresi, zvýšit pocit kontroly a sebeúcty. Je to základní součást každého programu snižování stresu. Pravidelný sport prospívá tělu i duši a není podstatné, zda najdete zalíbení v jízdě na kole, plavání, turistice, svižné procházce či ve venčení čtyřnohého mazlíčka. Stačí si jen vybrat, začít a hlavně vytrvat.

Udělejte si radost

Nezapomínejte sami sebe rozmazlovat. Občas si udělejte radost třeba nákupem maličkostí, které vám dokáží zvednout náladu. Kosmetikou, dobrou knížkou, voňavou kytičkou, doplňkem do bytu. Najděte si čas na oblíbené filmy, vtipné komedie, divadelní představení, shlédnutí zajímavé výstavy. Nezapomínejte na své přátele, i navázání kontaktů s novými lidmi, s nimiž si máte co říct, osvěží přepracovanou, sklíčenou duši.

Jídelníčkem proti stresu

Také pestrá strava pomůže v boji proti depresivním stavům. Jedním z významných antistresových prostředků je hořčík. Najdete ho v banánech, arašídech, mandlích, luštěninách. Odborníci doporučují také větší přísun vitaminů C a B1, které lze označit za nervové vitaminy. Z potravin je nejvíce obsahují petrželová nať, ovesné vločky, drůbeží maso, pažitka, zelená paprika, kiwi, růžičková kapusta, pomeranče nebo křen. Důležitý je i přísun vitaminu B 6, který v přirozené formě najdete v mase, mléčných výrobcích, celozrnných produktech a ořeších.

Vsaďte na bylinky

Při chronickém stresu se nebojte sáhnout po darech přírody. Z bylinek lze doporučit například třezalku. Pomáhá tlumit nervozitu, je vhodná proti nespavosti. Vždy se pije zásadně čerstvý čaj. Nervový systém dokáže uklidnit i meduňka. Zmírňuje depresivní stavy, zlepšuje kvalitu spánku, dva až tři šálky denně osvěží mysl i tělo. Uklidňující účinky můžete očekávat také od příjemně vonícího heřmánku. Dokáže zmírnit psychické napětí, ale osvědčuje se jako účinná medicína pro zklidnění žaludku, při křečích trávicího traktu.

(pru)

RADA SPIRITU

Správné dýchání se může stát první pomocí při stresu. Nadechujte se zhluboka vždy nosem, nejdůležitější je však dokonalý výdech - s ním totiž souvisí tělesné i duševní uvolnění. Pociťuje-li člověk někde v těle napětí, může ho pomocí výdechů dokonale rozpustit.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455954
DnesDnes533
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3861
Tento měsícTento měsíc6900

Partnerské weby

apartman banner