Přestože jsou pohřbena roky, někdy dokonce desítky let, nepodléhají zkáze. Řeč je o tělech, která se z nějakého prapodivného důvodu najdou zcela neporušená. Mnohá dokonce vypadají tak, jakoby dotyčná osoba ani nezemřela, ale jen

usnula.

Spící krása

Maličká Rosalie zemřela v pouhých dvou letech na tuberkulózu v roce 1920 v Itálii. Otec, který ztrátu nesl velmi těžce, se rozhodl, že nechá tělíčko nabalzamovat. Uloženo pak bylo v kapucínských katakombách v Palermu, kde se ostatky nacházejí dodnes ve skleněné rakvi.

Ano, toto tělo nabalzamované skutečně bylo, což je právě způsob, který má zaručit jeho uchování co nejdéle. Je ovšem v tak dokonalém stavu, včetně vnitřních orgánů a dokonce i mozku, že vědcům dlouho trvalo, než objevili tajemství úspěchu balzamovače. Do dívčina těla byl vstříknut roztok, jehož složení se podařilo po dlouhém úsilí rozluštit. Stále je ale záhadou, jak je možné, že je tělo tak dokonalé. Rosalie vypadá, jako když spí. Přezdívá se jí proto „spící krása“.

Optický klam nebo zázrak?

I když jedné záhadě bylo alespoň částečně učiněno zadost, objevila se další. Lidé přísahají, že Rosalii viděli mrkat. Objevilo se několik svědků a stále se hlásí další. Nainstalovaná kamera tento fakt posléze potvrdila. Holčička skutečně mrká! Vědci se ovšem nenechali zaskočit a ihned vymysleli vysvětlení pro tento fenomén - mohou za to prý nedovřené oči holčičky a díky lámajícímu se světlu dochází k optické iluzi. Svědci si ale stojí za svým tvrzením…

Dokonalé mumie

Záhadou je také tělo asi padesátileté ženy nalezené na rituálním pohřebišti nedaleko Limy v Peru. Objeveno bylo zcela nedávno, a přestože je staré kolem 1 000 let, je jen velmi málo porušené.

Předčí ji ale mumie Xin Zhui, která byla nalezena zcela náhodně v roce 1971. Je totiž stará přes 2 100 let! Zjištěno bylo dokonce i to, že posledním jídlem ženy byl meloun, že trpěla vysokým krevním tlakem a měla nemocné srdce. Tělo bylo oblečeno do hedvábí a pohřbeno s celým šatníkem ve čtyřech rakvích, jež byly vyplněny dřevěným uhlím. To bylo nejspíše také důvodem, proč jsou ostatky ženy tak zachovalé.

Jak zemřel Ötzi?

Známý pravěký lovec zemřel dokonce před 5 000 lety a nalezen byl v rakouských Alpách horolezci Helmutem Simonem a jeho manželkou Erikou. Nález nahlásili v domnění, že jde buď o zemřelého horolezce, nebo oběť zločinu. Neměli ani tušení, jakou senzaci to vlastně objevili.

Tělo je pojmenováno podle místa nálezu - Ötzi. Vědci se radovali, tak staré a neporušené tělo nebylo dosud objeveno. Nyní je ale trápí myšlenka, jak lovec vlastně zemřel. Nejdříve se předpokládalo, že jen sešel z cesty a prostě umrzl. Jenže další zkoumání ukázala, že byl nejspíše krutě zabit dalšími lovci, dost možná i obětován.

Pokračující vědecká bádání však mají za to, že nalezená zranění nejsou tak vážná, aby na ně muž zemřel. Vrací se tedy opět k teorii, že spadl a umrzl. Ötzi nedává vědcům spát, asi se tedy dočkáme stran výzkumu ještě nejednoho překvapení.

Tajemné modré oči

Svatá Kateřina Labouré, původním jménem Zoe, zemřela 31. prosince 1876. Prohlášena za blahoslavenou byla v roce 1933 a za svatou v roce 1947. Před blahořečením ale bylo její tělo exhumováno a světe div se, zcela neporušeno. Času tělo světice odolávalo celých 56 let.

Nebyla sice jediná, jejíž tělo se našlo v tak dokonalém stavu po dlouhé době, co však vědce fascinuje dodnes, jsou její modré oči. Ty kupodivu také vzdorují přírodním zákonům. Možná je důvodem fakt, že mladá řeholnice byla postupem doby obdařena různými viděními…

Tělo svaté Kateřiny Labouré je uloženo pod oltářem v kapli Rue du Bac v Paříži, kde se jí zjevovala Panna Marie.

(nak)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458041
DnesDnes472
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1167
Tento měsícTento měsíc8987

Partnerské weby

apartman banner