Nejhorší zrůdou na Slovensku není nadpřirozená bytost, ale historická postava. Nechvalně proslulá hraběnka Alžběta Báthory, krvavá Čachtická paní, je známa i daleko za hranicemi země a je považována za jednu z největších masových vražedkyň

v historii. Klidu její hříšná duše nenašla ani po smrti.
Čachtický hrad patří mezi nejstarší pevnosti na Slovensku. Byl postaven ve 13. století jako královská hraniční pevnost proti Čechům. Nachází se na konci úzkého vápencového hřebene na zbytcích staroslovanského hradiště, od kterého hradu i přes 300 let uherské poroby zůstalo původní jméno Cechta. Prakticky ihned po dokončení Čachtice oblehlo české vojsko železného a zlatého krále Přemysla Otakara II. Jeho osud se ještě jednou protnul s osudy Čechů, když zde byl v polovině 15. století králem Matyášem Korvínem vězněn a později i se svými 180 bratry při hromadné popravě oběšen husitský hejtman Jan Švehla. Nejkrutější doba Čachtického hradu však měla teprve přijít.

Nebezpečné šílenství slavného rodu

Od roku 1567 hrad patřil krutému uherskému válečníkovi Františku Nádasdymu, který se ve Vranově 8. května 1575 oženil s patnáctiletou neteří polského krále, krásnou Alžbětou Báthory. Bohužel, peníze nejsou pro štěstí všechno, jak se záhy ukázalo, protože rod manželky byl po staletí zatížen psychickými poruchami projevujícími se sklony k násilnostem a zvrhlostem. Také Alžběta trpěla těmito poruchami, které u ní naplno vypukly ve středním věku a projevily se nebezpečným šílenstvím ve formě sadistického mučení a vraždění mladých žen.

Sadistická kanibalka
Podle legendy, která se mnohokrát stala literární předlohou a láká stále i filmaře, vytrhla jednou služka při česání stárnoucí hraběnce několik vlasů. Ta ji v návalu zlosti zbila tak, že jí několik kapek krve dívky dopadlo na tvář. Alžbětě, tehdy pětatřicetileté, se zdálo, že její pokožka pod dívčinou krví omládla. Od toho pak byl už jen krůček k masovému vraždění mladých podřízených, v jejichž krvi se pak začala koupat. Podle soudních pramenů oběti částečně pojídala. Její orgie trvaly neuvěřitelných 20 let, než se zvěsti o jejím řádění dozvěděl císař a nařídil vyšetřování. V tu dobu už se na čachtickém panství nenacházely téměř žádné mladé ženy. Dívky, které nebyly vyvražděny, raději uprchly.

Vyšetřování nakonec ukázalo, že hraběnka Alžběta Báthory zabila nejméně 650 žen. Hraběnčini pomocníci byli odsouzeni a popraveni, ale hraběnka díky svému šlechtickému původu spravedlivému trestu unikla. Byla pouze zamčena na svém krví prosáklém hradě a zde 22. srpna 1614 zemřela. Hradní palác, kde Alžběta Báthory mučila a podřezávala své nebohé oběti a kde byla v kapli souzena, stojí dodnes.

Ostatky si vzal ďábel
Vražedkyně ale neměla klid ani po smrti. Její tělo bylo pohřbeno v kostele ve vesnici pod hradem, ale když československá vláda v roce 1938 nařídila oficiální soudní exhumaci, rakev ani tělo čachtické paní se v hrobce nenašly. Podle legendy, která je v okolí hradu dodnes velmi živá, totiž mrtvolu z kostela ukradl hrnčířský tovaryš a snoubenec jedné z ubohých obětí Martin Šimonovič. Odnesl ji v noci v pytli a hodil do propasti jedné z mnoha hlubokých jeskyň kolem hradu. Na okamžik při tom uslyšel zlověstný smích samotného ďábla. Pověst dále tvrdí, že pak byl v noci kolem Čachtic mnohokrát viděn černý přízrak, který prosil hrůzou zkamenělé pocestné, aby z kostelní krypty vzali cínovou rakev, vyndali z ní kosti ženy, kterou do ní tovaryš namísto hraběnky uložil, zakopali je v nějakém cizím hrobě a prázdnou rakev hodili do jeskynní propasti. Zdá se, že někdo prosbu vyslyšel, protože přízrak čachtické paní dal vesničanům pokoj.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456947
DnesDnes73
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden73
Tento měsícTento měsíc7893

Partnerské weby

apartman banner