Hotel, který dnes již neplní svou funkci, ale jehož majestátní budova zdobí dodnes malé městečko s názvem Osek, je obydlen silami, které nejsou z tohoto světa. Běsové se tam údajně stále zdržují, možná proto jen těžko obnoví tento

pohostinský dům svou slávu. Zkušenost se zdejšími duchy mají nejen současní majitelé, ale i ti, kteří zde třeba jen krátce pracovali.

Paní Zdena nám vyprávěla spoustu příběhů o tom, co v hotelu zažila ona a její personál, a skutečně to bylo poutavé líčení.

Kdo nevěří, ten se přesvědčí

„Vlastně se zde něco dělo pořád. Lustry zhasínaly samy od sebe, padaly různé předměty, přesouvaly se z místa na místo. Chvíli trvalo, než jsme se s touto skutečností ztotožnili, ale podařilo se. Místní duchové nikomu neubližovali, jen o sobě dávali neustále nějak vědět. Nejzajímavěji a možná nejintenzivněji jednou, kdy jsme zapochybovali o tom, zda jsou skutečně tak neškodní.“

Pracovala zde servírka se svým přítelem, ten byl zaměstnaný jako kuchař. I on byl několikrát svědkem toho, co se v hotelu dělo. Jenže vždy pro to našel nějaké vysvětlení. Prostě nevěřil, že by zde řádil duch nebo duchové. Smál se, dokonce si z ostatních a ze žertíků neviditelných spolubydlících dělal legraci. Snad i z tohoto důvodu se mu chtěli ukázat se vším všudy…

„Chystali jsme velký raut, mělo přijít dost lidí, a aby bylo vše tak, jak má být, přišli oba už večer před dnem oslavy, aby nachystali potřebné a neměli pak tolik práce. Dala jsem jim tedy klíče od hotelu a nechala je pracovat.

Byli jsme domluveni, že klíče pak hodí k nám do schránky, počítali, že se zdrží delší dobu. Jaké ale bylo mé překvapení, když zhruba za hodinu kuchař zabouchal na mé dveře a podával mi klíče s tím, že mizí a vše vysvětlí druhý den. Zarazilo mě i to, jak rychle nastartoval auto a odjel i s přítelkyní. S úžasem jsem za nimi hleděla. Napadlo mě, že se asi něco stalo a musí domů, vlastně to v tu chvíli bylo jediné vysvětlení.

Druhý den přiznal, že tu není něco v pořádku. Oba byli v kuchyni, chystali jídlo. Překvapilo je, že slyší hluk z restaurace. Máme židle i stoly z masivního dřeva, nábytek je tedy dost těžký. Ale moc se sem hodí, je v takovém tom starším stylu.

Kuchař si myslel, že nezamkl a má uvnitř nejspíš nezvané hosty. Tak se rozběhl do restaurace s tím, že jim dá co proto. Nikoho ale nenašel. Vše bylo tak, jak má. S přítelkyní si vše vysvětlili po svém, nejspíš je spletl nějaký zvuk z venku. Pustili se tedy znovu do práce.

Pracovali ale jen chvíli, zvuk posouvajícího se nábytku po dlažbě se už nedal s ničím zaměnit. Kuchař se ozbrojil pánví a sekáčkem a utíkal do restaurace. Za ním i jeho přítelkyně. Tehdy se jim naskytl šílený pohled. Židle se samy od sebe přesouvaly, jako by je někdo odstrkával od stolů a zároveň viděli, jak se prohýbá čalounění. Někdo, kdo nebyl vidět, si sedal na židle. Pak se začaly hýbat i stoly. Zvuky nabývaly na intenzitě. Zaměstnanci slyšeli, jak v kuchyni padá na zem nádobí. To byl okamžik, který je oba vyděsil k smrti. Na nic nečekali a utekli pryč. Byli tak vyděšení, že mi v tu chvíli nedokázali vysvětlit, co se stalo.

Servírka krátce na to dala výpověď, už u nás nechtěla pracovat, bála se. Kuchař sice ještě nějakou dobu vydržel, smích ho ale přešel. Nakonec skončil také. Duchové se nejen stále projevovali, co je horší, občas i někoho mírně zranili, vypráví paní Zdena.“

Jaké entity sídlí v objektu?

Hotel dnes vyhlíží, a zatím marně, nového majitele. Duchové se nejspíš rozhodli, že současným vlastníkům nic nedají zadarmo, nebo se s nimi nechtějí rozloučit. Těžko říci, proč je problém hotel prodat. Je nádherný, dokonce i interiér dýchá sice starobylou, ale celkem poklidnou atmosférou.

Pravdou je, že tato letitá budova si prošla lecčím. Stojí tu už několik set let, její přesné stáří je trochu záhadou. Kdo se tu usídlil a proč nechce odejít, je otázkou.

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452202
DnesDnes109
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden109
Tento měsícTento měsíc3148

Partnerské weby

apartman banner