Během nádherné túry hřebenovkou Hrubého Jeseníku spatříme v úseku mezi Červenohorským sedlem a Keprníkem zvláštní skalní útvar, který leží stranou hlavní magistrály. Ten zdáli připomíná siluetu formanského povozu

i s koněm a vozkou.

Furmanka v divokém rašeliništi

Nepřehlédnutelná temná skála se jasně rýsuje z prostorné vrcholové plošiny pokryté nízkou horskou lesotundrou protkanou odumřelými kmeny, ošlehanými zakrnělými smrky i vlhkými bahnitými rašeliništi porostlými bílými chomáči suchopýru. Podle neobvyklého tvaru byla skála již dávno označována jménem Vozka. Zároveň jí náleží osmé pořadí v žebříčku nejvyšších bodů Hrubého Jeseníku.

Z hlavního hřebene se sem dá lehce odskočit, jen je třeba počítat se silně podmáčeným terénem. Nebo je možné absolvovat strmé stoupání z doliny Hučivé Desné či zvolit dlouhý výstup od Branné. Původní název Vozky - Fuhrmannstein - dodnes připomíná lovecká bouda Furmanka schovaná na jeho jižním svahu.

Trest za zneuctění chleba

Když ovšem pocestní přistoupí blíže, rázem zjistí, že stejně jako další obdobné útvary Jeseníků i Vozka se skládá z více skalisek. K Vozkovi se váže zajímavá pověst. Kdysi prý šlechtice z hradu Kolštejna v Branné, který se vydal do hor na lov, zachránil od smrti pod kopyty rozzuřeného divokého kance neznámý tajemný stařec. Hradní pán mu pak slíbil, že pokud někdy vypukne hlad, rozhodně se postará o nasycení poddaných. Za pár let udeřila na kraj bída. A šlechtic si moc dobře pamatoval své čestné slovo. Proto nařídil vrchovatě naložit povoz chlebem a vypravit ho s pomocí k trpícím horalům. Formanovi se do práce moc nechtělo, ale musel. Nakonec se rozhodl zkrátit si cestu přes zrádné rašeliniště. Tam ovšem s těžkým povozem zapadnul. Nicméně chytrý kočí si snadno pomohl, začal pod kola vozu pokládat bochníky chleba. V tu chvíli uslyšel mocný hlas. To rázně zasáhl vládce hor, snad samotný Praděd. A vozku, který si nevážil největšího božího daru, zaklel do kamene. Teď zkamenělý povozník přináší radost z hezkého výhledu a rovněž přestavuje ideální místečko pro odpočinek uprostřed malebné krajiny.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506622
DnesDnes461
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden461
Tento měsícTento měsíc17968

Partnerské weby

apartman banner