Odborníci tvrdí, že se veřejnost v poslední době odklání od klasické masové turistiky. Ano, někdejší turistické atrakce postupně ztrácejí lesk i slávu, experti pro potenciální klienty vyhledávají nové cíle a destinace, případně pak

autentické zážitky. A ruku v ruce s tím roste zájem o takzvaný Dark Tourism neboli temný turismus. Jde o produkt postmoderní doby, který se zaměřuje na místa spojená se smrtí a utrpením, s neštěstím. Mezi cíle příznivců Darkt Tourismu patří hrady a bojiště, popraviště, místa nejrůznějších katastrof, vězení, případně pak lokality spojené se smrtí slavné osoby či zábavní centra hrůzy, která prezentují smrt na základě skutečných historických událostí či fikce.

Termín Dark Tourism se poprvé objevil v roce 1996. Tehdy na rozšíření tohoto fenoménu upozornili badatelé Malcolm Foley a John Lennon. Někdy se používá také pojmenování Grief Tourism (grief znamená zármutek) nebo Thanatourism (z řeckého slova thanatos - personifikace smrti).

Proč temná místa přitahují davy turistů?

Profesor z glasgowské univerzity John Lennon míní, že je těžké určit konkrétní motivaci. Podle něj jde o směsici faktorů -  úcty, voyerismu, ale i určitého vzrušení z toho, že se člověk dostane velmi blízko smrti. A jakkoli se to některým z nás může zdát kontroverzní, rozhodně prý nejde o novodobý fenomén. Vždyť prý například už v roce 1815 sledovala šlechta z uctivé vzdálenosti bitvu u Waterloo a jedno z bitevních polí ze začátku americké občanské války bylo prodáno hned následující den po bitvě jako turistická atrakce.

Kam se jezdí nejčastěji?

Mezi nejnavštěvovanější památky v Evropě patří dům v Amsterdamu, v němž se během nacistické okupace skrývala rodina Anny Frankové. Kolem půl milionu turistů navštíví každý rok bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim-Březinka v Polsku. Asi nejpopulárnější je v současnosti Ground Zero v New Yorku - pietní místo připomínající útok na World Trade Centre z 11. září 2001. K hodně známým a navštěvovaným dále patří Arlingtonský hřbitov v USA, londýnské centrum hrůzy Dungeon ve Velké Británii, areál někdejší jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině, ale také vražedná pole v Kambodži či památník Hirošima. A turisté míří i do rozvojových zemí, kam je lákají prohlídky chudinských čtvrtí s průvodcem. Navštívit slumy a poznat opravdový život lidí na samém sociálním dně lze v Brazílii, Mexiku, Jihoafrické republice i Indii.

(nam)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458043
DnesDnes474
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1169
Tento měsícTento měsíc8989

Partnerské weby

apartman banner