0736prokleti 1 Nesvizsky hradTajemný život v komnatách ještě tajemnějších hradů není výsadou jen našich historických památek. Obestřena záhadami je i trojice hradů v Bělorusku. Nahánějí hrůzu, ale zároveň lákají lovce

senzací.

Přízrak Černé panny

Pravděpodobně nejznámějším z této trojice je Něsvižský hrad se svou obyvatelkou – Černou pannou. Legenda vypráví, že se na hrad v této podobě vrací jeho původní obyvatelka, mladá žena krále Zikmunda II. Barbara Radzivil, kterou otrávila podlá tchyně Bona Sforza.

Současní historici se domnívají, že smrt královny Barbary nebyla násilná a podle nejnovější verze měla dokonce zemřít na některé z onkologických onemocnění. Ať už je to tak či onak, o zjevování ducha mladé ženy na hradě se hovoří už po staletí. V poměrně nedávné historii vyděsila Černá panna například německou posádku umístěnou v rezidence Radzivilů v období nacistické okupace. Naposledy pak byla viděna krátce před požárem, který na hradě vypukl v roce 2002.

Něsvižský hrad je proto samozřejmě cílem lovců senzací a od roku 2005 je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

0736prokleti 2 Mirsky hradSmrtící rybník Mirského hradu

Žertem se říká, že organizace UNESCO má nepsané pravidlo udělit status místa světového dědictví pouze těm památkám, v nichž žijí duchové nebo jiní tvorové. Proto je druhým z trojice běloruských tajemných hradů Mirský hrad, jenž získal status světové památky v roce 2000.

Podle místních průvodců je hrad doslova přeplněn duchy. Nejznámější jsou příběhy o dvou kostrách objevených během rekonstrukce v roce 1926 v jednom ze sklepů. Nebožtíci zde byli pohřbeny dokonce v bojové výzbroji. Tito mrtví válečníci prý čas od času obcházejí hradem a hledají místo své smrti.

Ovšem, tajemnější příběh se váže k místnímu rybníku. Duch dcery majitele hradu knížete Svatopluka Mirského neustále nahání hrůzu místním i turistům. Dvanáctiletá Sofie se utopila právě v tomto rybníce na území rodinného panství. Stejným způsobem pak rybník pohltil i jejího otce. Byla smrt dvou lidí krátce po sobě pouhou náhodou? Podle pověsti má prokletí rybníka na svědomí čarodějnice, jejíž syn zemřel při jeho budování.

0736prokleti 3 Golsansky hradNávštěvníky děsí zazděný mládenec

Trojici záhadných středověkých sídel v Bělorusku uzavírá Golšanský hrad. Z písní Vladimira Korotkeviče je zřejmé, že slavným černým mnichem je duch mládence, jenž neměl rodiče a kterého nechal místní šlechtic zazdít kvůli lásce k jeho dceři. Každý, kdo hrad navštíví, pocítí tajemný chlad v zádech při průchodu sklepením a galerií. Nepřátelský duch mládence totiž prochází právě tudy.

V současnosti však lze říci, že stejně jako černý mnich je děsivý i celkový stav hradu. Zdi chátrají a nikdo se nemá k tomu, aby historickou památku zrekonstruoval. Možná právě toto je osud smutného hradu s nešťastným mládencem v jeho útrobách a jeho naplnění snad nešťastníkovi přinese věčný klid.

Jaroslav Svoboda

Foto: Sergej Tomašev a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450128
DnesDnes543
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2159
Tento měsícTento měsíc1074

Partnerské weby

apartman banner