0136zahadna 1Jednou z nejzáhadnějších megalitických památek celé severní Evropy je obří kamenná loď. Najdeme ji na břehu Baltského moře asi 20 km východně od švédského města Ystad. Ales stenar, nebo-li švédsky

Ale stenar, tvoří 67 metrů dlouhý a 19 metrů široký obrys oválné kamenné lodi, který je jednou z největších dodnes zachovaných pravěkých památek v celé Skandinávii. Nachází se na okraji 37 metrů vysokého kopce, tyčícího se přímo nad mořem, a je tvořena souborem 59 obrovských kamenů, jejichž váha kolísá od 500 kilogramů až po skoro dvě tuny. Ty největší, téměř třímetrové, jsou usazeny na přídi a zádi této přízračné lodi duchů, o které nikdo nemá tušení, jací lidé a proč ji zde postavili. Někteří věří, že se jedná o pohřební památku, jiní, kupříkladu amatérský archeolog a záhadolog Bob Lind, tvrdí, že kameny sloužily jako starodávný orloj nebo sluneční kalendář. Jsou totiž umístěny tak, aby slunce při letním slunovratu zašlo za severozápadním kamenem a při zimním slunovratu se zvedlo přesně na opačném, severovýchodním, konci „lodi“.

0136zahadna 2Stáří komplexu je nejasné

Neví se přesně, kdy kamenná loď Ales stenar vznikla, protože když se vědci pokusili pomocí uhlíkové metody určit stáří celého komplexu, vyšla jim dvě značně rozdílná data - zatímco jeden ze sedmi náhodně vybraných vzorků ukazoval stáří kolem 5 500 let, zbývajících šest bylo podstatně mladších, zhruba z období kolem roku 2100 před Kristem. Tuto dobu dnes část vědců považuje za dobu vzniku památky, i když podle švédských odborníků se tak mělo stát až kolem roku 550 po Kristu. Ať tak či tak, většina pískovcových kamenů pochází z blízkého okolí, jen několik jich bylo vyrobeno a na místo pracně dopraveno z asi 20 kilometrů vzdáleného Simrishamnu.

Proč se zmenšil Altarstein?

V roce 1989 a 1997 zkoumal lokalitu Ales stenar archeolog Märty Strömberg (1921 - 2012) a nalezl pod balvanem zbytky rostlin, keramiky a urnu s kousky spálených lidských kostí a dřevěného uhlí. Radiokarbonovou metodou se určilo jejich stáří přibližně na 330 až 650 let po Kristu. Pravdou je, že celá lokalita se od svého znovuobjevení v roce 1777 několikrát změnila. Na prvních kresbách Ales stenaru jsou totiž ještě zobrazeny dvě skupiny kamenů vpravo a vlevo od hlavní lodě, které vypadají jako menší doprovodné lodě. Později zmizely. jejich lokalizace byla ale potvrzena v roce 2006 pomocí georadarů a magnetometrů.

Vzhledem k tomu, že před první rekonstrukcí v roce 1916 bylo pouze 16 z 59 kamenů v pořádku, a většina z nich byla pohřbena pod nánosy písku, je skoro zázrak, že se Ales stenar podařilo do dnešních dnů tak skvěle zrekonstruovat. Je zajímavé, že například velký kámen Altarstein měřil při výzkumu v roce 1916 2,75 metru, ale při dalším pokračování prací v roce 1956 už měl jen 1,40 metru! Zda mezitím došlo během I. a II. světové války k poškození kamene nebo dokonce k jeho záměně, to se zatím nepodařilo zjistit.

Pozdější výzkum v roce 2006 také odhalil na sever od Ales stenaru existenci další stavby - obrysy kruhu s obdélníkovou strukturou ve středu. To nahrává domněnce, že zdejší část pobřeží byla kdysi více obydlená než dnes a že Ales stenar byl původně součástí nějakého obrovského komplexu. Možná i mimozemského.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522177
DnesDnes526
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1279
Tento měsícTento měsíc13945

Partnerské weby

apartman banner